Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 15. szerda, Lóránt, Loránd

KÖZÖSSÉGEK ÉS NYITOTT TEREK ÖSSZEKAPCSOLÁSA EGY ZÖLDEBB JÖVŐÉRT – az Ed.U.Co projekt görögországi rendezvénye

Az Ed.U.Co projekt harmadik nemzetközi projektrendezvényére a görögországi Trikalában került sor 2024 októberében „Közösségek és nyitott terek összekapcsolása egy zöldebb jövőért” címmel. A kétnapos konferencia középpontjában az okos várostervezés, az ökológia, a fenntarthatóság, a történelem és a kulturális sokszínűség népszerűsítése állt. Az eseményen Újbuda Önkormányzatát a projekt koordinátora mellett az Újbudai Ifjúsági Kör két fiatalja képviselte.

Az Ed.u.Co projekt célja egy olyan környezetvédelmi hálózat létrehozása, amely a fiatalok tudatosságának növelését és közösségépítését szolgálja. Ennek érdekében a környezeti nevelési programokat kínáló nemzetközi partnerszervezetek képviselői tematikus rendezvénysorozaton vesznek részt, ahol bemutatják jó gyakorlataikat és új kezdeményezéseket dolgoznak ki a helyi programok továbbfejlesztéséhez. A projekt a „Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program” támogatásával valósul meg.

  

  

A Trikala városában tartott találkozón a résztvevők megismerkedtek a nemzetközi projektek keretében létrejött „okos város” fejlesztésekkel. Az „okos város” olyan település, amely környezetét, infrastruktúráját, és a területén elérhető szolgáltatások minőségét korszerű és innovatív információtechnológiák alkalmazásával, fenntartható módon és lakosainak fokozott bevonásával fejleszti.

Trikala hagyományos szolgáltatásai az újszerű technológiák alkalmazásával hatékonyabb, társadalmilag befogadóbb és átláthatóbb rendszerekké váltak az intelligens világítási rendszertől az idősek távegészségügyi ellátásán keresztül egészen a vezető nélküli buszok alkalmazásáig. Fontos mérföldkő volt, amikor a város szolgáltatásainak összekapcsolása is megvalósult. Ennek köszönhetően ma már az irányítóközpontban dolgozó munkatársak egyszerre láthatják a közlekedési lámpák állapotát, a vízvezetékeket, a szabad parkolóhelyeket, sőt az egyes szemeteskocsik elhelyezkedését is. A fejlesztések közül mégis az e-panaszrendszer bevezetése volt az egyik legnagyobb hatással a lakosok életére, amely lehetővé teszi, hogy a városlakók online vagy alkalmazáson keresztül nyújtsák be panaszigényeiket. Az újítások segítségével a szakemberek a lehető leggyorsabban tudnak reagálni a felmerülő problémákra, amelyek az eddigi 30 nap helyett átlagosan már 8 napon belül megoldódnak.

  

Trikala a technikai fejlesztések mellett a Matsopoulos malom sikeres átalakításáról is híres, melynek történetét a projektpartnerek a helyszínen hallgathatták végig. Az épületegyüttes egykor a város első ipari beruházása volt, ma azonban az egyik legfontosabb regionális kulturális központként üzemel. A malom többcélú művészeti és kulturális helyszínnek ad otthont, beleértve a színházat, a festő- és szobrászati ​​műhelyeket és egy kávézót. De találhatók itt zöldterületek, rekreációs helyszínek és sportlétesítmények is. Az ipari örökség és a kulturális innováció integrációja jól mutatja, hogy a történelmi helyszínek hogyan használhatók fel újra élettel teli terek kialakítására, melyek a múlt és a jelen közötti kapcsolat elősegítésével szolgálják a helyi közösséget.

 

 

Az Ed.U.Co projekt következő eseményére novemberben kerül sor a szlovéniai Kocevje városában „A környezetvédelmi vezetők következő generációjának képessé tétele” témakörben.