Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 23. szombat, Kelemen, Klementina

Újbuda Szociális Plusz program

Újbuda költségvetésének közel 12%-át fordítja szociális kiadásokra. Az önkormányzat a pénzbeli támogatások területén is kiemelt figyelmet fordít a nehezebb helyzetbe került családokra, az idősebb korosztályra, a gyermeket vállaló családokra, és a gyermekek támogatására is.

Újbuda költségvetésének közel 12%-át fordítja szociális kiadásokra. A kerületi szociális ellátórendszer fő célja, hogy a leginkább támogatást igénylők, a több gyermeket nevelők, valamint az idősek számára nyújtson támogatást.

 

Idén a költségvetési reformok miatt nehezebb helyzetbe került családok támogatása is kiemelt cél. Közel 22%-al, 780 millió forintra nő a pénzbeni ellátásra fordítható keretösszeg. Az újbudai Képviselő-testület februárban fogadja el a kerületi költségvetést. Az előterjesztés a tavalyival megegyező nagyságú kiadási főösszeggel számol, a költségvetés belső arányaiban a hangsúly a szociális támogatások felé tolódott el.

 

Az Újbudai Önkormányzat szociális ellátórendszere ezen túlmenően egy fontos új elemmel bővül, közel egy évtizedes előkészület után, az időskorúak átmeneti bentlakásos ellátására új intézmény épül. A beruházás lényege, hogy az önkormányzat és egy magánbefektető közös projektcéget hozott létre a 150 férőhelyes idősotthon felépítésére. A kerület a 200 millió forintot érő telkét adta a vállalkozásba, az épületet a magánberuházó építi fel.

 

A kész házban 110 egyszemélyes, és 20 kétszemélyes apartman épül. A házban lakók magas szintű szolgáltatásokat vehetnek igénybe, azonban a beruházó további szolgáltatásokat is nyújt, így a házban lesz nyugdíjas klub, napközi otthon, és támogató szolgálat a saját lakásukban élőknek, azaz az intézet a környéken élőknek is kínálja szolgáltatásait. A házban öt apartman bérleti díja az önkormányzatot illeti meg, további 100 helyre a lakókat túljelentkezés esetén az önkormányzat jelöli ki.

 

Újbudán a több gyereket nevelő családokat segíti a Vicus Alapítvány. Az alapítvány azoknak a családoknak is nyújt támogatást, akik pár ezer, vagy akár csak pár száz forint miatt lecsúsznak a szociális támogatásról. Újbuda önkormányzata ezért megduplázta az alapítvány támogatását, hogy ezeket a támogatásból épp hogy kiszoruló családokat is kiemelten tudja támogatni.

 

Az időskorúak lélekszáma Újbudán meghaladja a 40 ezret. Közülük a rászorulók részére az Önkormányzat étkezést, házi segítségnyújtást, nappali ellátást, otthonápolást biztosít. Az új beruházás befejeztével pedig lehetőség nyílik azoknak az idős személyeknek gondozóházi ellátására, akiknek - pl. kórházi ellátást követően, vagy az otthoni ellátás átmeneti kiváltása idejére, - önálló életvitele átmenetileg veszélybe kerül.

 

Az Újbudai Önkormányzat a pénzbeli támogatások területén is kiemelt figyelmet fordít az idősebb korosztály segítésére. Évente csaknem háromezer közgyógyellátásra jogosító igazolványt biztosítunk, százhúsz millió forintos ráfordítással.

 

A hetvenöt éven felüliek alanyi jogon biztosított gyógyszertámogatására, közel kilencezer személy részére, több mint százmillió forintot fordítunk.

 

Az Önkormányzat csaknem ötszáz, idős, beteg személyt ápoló családtag részére hetvenöt millió forint összegben nyújt, méltányosságból, a törvényi kötelezettségen túlmenően, ápolási díjat.

 

A kötelező szociális feladatok ellátásán túlmenően, helyi szinten nemcsak az időskorúak, hanem a gyermeket vállaló családok, a gyermekek támogatása is kiemelt cél. Összességében, a kötelező mértéket ötszörösen meghaladva, biztosítunk forrásokat erre a területre.

 

Évente ezer- ezeregyszáz újszülött részére nyújt születési és életkezdési támogatást az Önkormányzat, kilencvenmillió forint összegben. A rászoruló, illetve veszélyeztetett gyermekek részére hetvenmillió forint áll rendelkezésre, rendkívüli gyermekvédelmi támogatás formájában.

 

A következőkben a szociális ellátórendszer további, minőségi fejlesztése a célunk. A támogatott kör rászorultság szerinti bővítésén túl, törekszünk a pénzbeli támogatások és a személyes gondoskodást nyújtó ellátások hatékony, együttes alkalmazására.

 

A támogatások célzottságának további növelése érdekében ösztönözzükaz önkormányzat, az intézmények és más társadalmi szerepvállalók, egyházak, alapítványok, karitatív szervezetek aktív együttműködését.

 

Újbuda Önkormányzata (2007. 02. 08.)