Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
július 21. hétfő, Dániel, Daniella

KÖZÖSSÉGÜNK ZÖLDÍTÉSE – az Ed.U.Co projekt romániai rendezvénye

Hogyan lehet egyszerre fejleszteni a városi mobilitást, bevonni a fiatalokat és tudatosítani a fenntartható életmód fontosságát? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ a 2025. június 16-19. között megrendezett nemzetközi Ed.U.Co találkozón, amelynek a romániai Brassó adott otthont.

A Greening Our Communities („Közösségeink zöldítése”) címet viselő esemény fő témái a környezettudatos nevelés, a közösségi részvétel és a fenntartható városfejlesztés voltak – konkrét, működő megoldások bemutatásán keresztül. A rendezvényen Újbuda Önkormányzatát egy helyi munkatárs mellett az Újbudai Ifjúsági Kör egy fiatal önkéntese képviselte.

 

 

Az Ed.u.Co projekt célja egy olyan környezetvédelmi hálózat létrehozása, amely a fiatalok tudatosságának növelését és közösségépítését szolgálja. Ennek érdekében a környezeti nevelési programokat kínáló nemzetközi partnerszervezetek képviselői tematikus rendezvénysorozaton vesznek részt, ahol bemutatják jó gyakorlataikat és új kezdeményezéseket dolgoznak ki a helyi programok továbbfejlesztéséhez. A projekt a „Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program” támogatásával valósul meg.

 

A találkozó első napján a a Libearty – Bear Sanctuary nevű menedékhelyet látogatták meg a résztvevők, ahol több mint száz, korábban bántalmazott medvének biztosítanak természetes élőhelyet. Az intézmény nemcsak állatvédelmi célokat szolgál, hanem környezeti nevelést és érzékenyítést is végez – jó példát mutatva arra, hogyan kapcsolódhat össze a természetvédelem, az oktatás és a közösségi szemléletformálás.

 

A társadalmi felelősségvállalás jó példájaként a brassói élelmiszerbank működésébe is betekintést nyújtottak. A Banca Regională Pentru Alimente Brașov nagy élelmiszerláncokból származó adományokat juttat el rászorulókhoz civil szervezeteken keresztül, jól dokumentált és átlátható rendszerben. Hasonló kezdeményezés Magyarországon is létezik a Magyar Élelmiszerbank Egyesület révén – ez további partnerségekre is lehetőséget adhat.

 

A találkozó második napján a városi mobilitás zöldítésére hozott példák kerültek fókuszba. Brassóban például egy applikációval működő elektromos teherbicikli-kölcsönző rendszer segíti a belváros autóforgalmának csökkentését. A környezetbarát megoldás nemcsak praktikus, hanem technológiailag is előremutató. Ugyancsak izgalmas fejlesztési irány, hogy a város négy, jelenleg jórészt lefedett folyóját újra megnyitnák, és azok mentén zöldfelületeket alakítanának ki – így a természet ismét szerves része lehetne a városi térnek.

 

A fiatalok bevonására is kreatív digitális megoldásokat láthattak a résztvevők. Egy önkénteskoordináló applikáció révén a 18–35 éves korosztály különféle közösségi feladatokra jelentkezhet, pontokat gyűjthet, és visszajelzést adhat – mindezt egy támogató online felületen. Ez a modell jól mutatja, hogyan lehet a társadalmi részvételt játékos és motiváló módon segíteni.

 

A fenntarthatóság témája az oktatásban is hangsúlyos szerepet kap. A helyi Food Educators program célja, hogy a 6–18 éves diákokat játékos feladatokon és gyakorlati foglalkozásokon keresztül ismertesse meg az egészséges táplálkozás és az élelmiszerpazarlás csökkentésének fontosságával. A program nemcsak a tanulók szemléletformálására törekszik, hanem a pedagógusok felkészítésére is, így biztosítva a tudás hosszú távú beépülését az oktatás mindennapi gyakorlatába.

 

Végül a fenntartható turizmus kérdése került napirendre. Brassóban tudatosan törekednek arra, hogy a látogatókat ne csak az óvárosba, hanem a kevésbé ismert, természeti és kulturális értékekben gazdag helyszínekre is eljuttassák. Ebbe a törekvésbe illeszkedik a Via Transilvanica túraútvonal is, amely Erdélyen vezet keresztül, falvakat, erdőket és városokat érintve. A kezdeményezést magyar nyelvű útikönyv, applikáció és helyi vendéglátók is támogatják. A rendezvény zárásaként a résztvevők egy rövid túra során maguk is megtapasztalhatták az út különleges hangulatát.

 

Az Ed.u.Co projekt utolsó nemzetközi eseményére októberben kerül sor a ciprusi Athienou Önkormányzata szervezésében.