A kezdeményezés 2023-ban indult, akkor a BGSZC Mechatronikai Technikum és a Bethlen Gábor Általános Iskola és Gimnázium két-két osztálya vett részt a programban. Az elmúlt tanévben a Kürt Alapítványi Gimnázium, valamint a BGéSZC Öveges József Technikum és Szakképző Iskola diákjai kaptak lehetőséget a csatlakozásra. A fenntarthatóságot és tudatos táplálkozást népszerűsítő sorozat Újbuda Önkormányzatának támogatásával, a Felelős Gasztrohős Alapítvány szakmai közreműködésével valósult meg, szorosan illeszkedve az önkormányzat ifjúsági és környezetvédelmi célkitűzéseihez. A két szakterület együttműködésében megvalósuló program során a résztvevő diákok nemcsak új ismeretekkel gazdagodtak, hanem inspiráló gyakorlati élményekkel is: mikrozöldeket termesztettek, energiagolyókat készítettek, megismerkedtek a csomagolásmentes vásárlás lehetőségeivel, sőt, egy közösségi kertbe is ellátogattak.
A tanév egy interaktív előadással indult, ahol a diákok megtudhatták, hogyan függ össze a fenntarthatóság és az étkezés, majd különböző egészséges nassolnivalókat kóstolhattak. Ezután jött a gyakorlat: a Lemérem boltban mindenki kipróbálhatta a környezetbarát, csomagolásmentes vásárlás örömét, melyet a programot finanszírozó Újbudai Önkormányzat némi zsebpénz biztosításával is megkönnyített a diákok számára. Eközben nemcsak a hulladékcsökkentés fontosságáról tanultak, hanem arról is, hogyan lehet hazai, szezonális alapanyagokat választani, és milyen alternatívák léteznek a húsmentes étkezésre
A program talán legnépszerűbb elemei a mikrozöldtermesztés és az energiagolyó workshop voltak. A diákok megtanulták, hogyan lehet otthon is mikrozöldeket termeszteni, ki-ki el is ültethette saját mikrozöldjét, a foglalkozás során pedig friss csírákat kóstolhattak. Különösen élvezték az energiagolyók készítését, melynek során azt is megtapasztalhatták, hogy a fenntartható étkezés nemcsak egészséges, de finom is lehet. A recepteket természetesen hazavihették.
A Diák PróbatÉtel vetélkedőn a programban részt vevő négy osztály játékos feladatokkal mérte össze tudását az Önkormányzat Bartók Béla úti B29 Ifjúsági Közösségi Terében. A győztes osztály nagy értékű vásárlási utalványt nyert, ami a korábban meglátogatott csomagolásmentes boltban váltható be.
A városi kertészkedés sem maradt ki: az Őrmezei Közösségi Kertben a diákok testközelből láthatták, hogyan lehet egy városi ágyásból is zöldséget varázsolni. A kert önkéntesei bemutatták az ágyásokat, a komposztálás folyamatát és a fenntartható kertművelés eszközeit. A diákok nemcsak tanultak, de kóstolhattak is a terményekből, sőt, haza is vihettek belőlük. A tanév végén közös filmnézéssel és csomagolásmentes nasikkal zárult a program – valamint a nyertes osztály kihirdetésére és a díj átadására is itt került sor.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |