Az ott tanult bőrgyógyászati ismereteket a gyakorlatban is kipróbálhattam az unokákon: szúnyog- és kullancscsípés felismerése, kezelése, égési sebek gyógyítása, helyes haj- és körömápolás, a zúzott sebek kezelése (ajjaj!!), a szervezetre káros étkezési szokások, az allergiás betegségek fajtái, felismerése... és így tovább.Mindezt a leghétköznapibb, mindenki számára érthető formában, sok képpel, humorral, helyzetgyakorlattal.
De ki is ez a különleges, egészségünk megóvására szerződött önkéntes tanítómester?
Szerénysége tiltja, hogy dicsekedjen érdemeivel. Most megosztom az olvasóval ennek a fáradhatatlan egészségügyi önkéntesnek életútját.
1954-1960. A Debreceni Orvostudományi Egyetemen általános orvosi diplomát kap.
1960- 1964. Szakképesítést (bőr-, nemibetegségek, kozmetológia témakörban) az Orvostovábbképző Intézetben szerez. szakorvosi végzettséget.
1962-1969. Az Orvostudományi Egyetem Bőrgyógyászati Klinikáján - tanársegéd, oktatás-szervező tanulmányi felelős. A nővérképzésben végzett munkájáért a Magyar Vöröskereszt szakmai elismerését kapja..
1969-1995. Dél-Budai Bőr és Nemibeteg-gondozó Intézet szakfőorvosa.
1972-1995-ig intézetvezető.
Ebben a beosztásában Alkalmazkodó területi képzés címmel családi orvosoknak és asszisztenseknek szervezett továbbképzést. Megszervezte csak szakorvosoknak a járóbeteg-ellátást: a gyermek-bőr, allergológia, onko-dermatológia, akupunktúrás szakambulanciákat, ill. az AIDS szűrőállomást az intézet keretein belül. Kidolgozta az "Alkalmazkodó betegellátás Dél-Budán" szakdolgozóra épülő osztálypótló modellt, amelyet 1990-től nem remélt szakmai haszonnal és anyagi megtakarítással sikerült működtetni a Szent Imre Kórházban.
25 év alatt részt vett a medikus-, szakorvos, rezidens és posztgraduális képzésben. Mindemellett tanít: az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézetben, a Vámos Ilona Egészségügyi Szakiskolában, elsősorban a szakasszisztensi munkaerő utánpótlást folyamatosan biztosítandó cél érdekében. Ez egy új oktatási módszer volt, amelyet a Medicus Universális szakmai folyóirat 1993-ban Pszichoszociális oktatási modellkísérlet címen jelentetett meg.
1995-től nyugállományba vonul, de továbbra is foglalkozik oktatással. 10 évig vezetett nyugdíjasként 40 szakmai creditpontot érő ingyenes tanfolyamot szakdolgozóknak, "Bőrgyógyászat muindenkinek" címmel, ellenszolgáltatás nélkül.
Szakmai elismerésként megkapta a címzetes egyetemi docens kinevezést,
1991. februárjában, a SOTE-n. Kiváló Munkáért kitüntetést kapott
1980. júliusában az Egészségügyi Minisztérium felterjesztésére.
Kiváló Egészségügyi Nevelőmunkáért 1961-ben Magyar Vöröskereszt tüntette ki.
S ha valaki azt gondolná, hogy mindezt magányos nőként érte el - hát téved! Lázár Szilvia családanyaként is helytállt, férjével Csellár Mihállyal - ma már ő is aranydiplomás urológus -, két gyermeket neveltek fel. Ma négy nagy unokájukban gyönyörködhetnek.
Azt gondolhatnánk, hogy szép, teljes családi-szakmai élete volt. De a múlt idő nem helytálló!
Szilvia ma is tevékenyen dolgozik, azaz tanít: a 60+ mozgalomban - immár 3. éve! - olyan szomszédsági önkénteseknek tart 6 foglalkozásból álló egészségügyi képzést, akik tovább akarják és tovább tudják adni ismereteiket - menyeknek, unokáknak, ismerősöknek, rászorulóknak...
Két 60+-os "tanítványával" beszélgetve Szilviát emberi tulajdonságai is rokonszenvessé teszik számunkra: a türelem, odafigyelés, a baráti hang, empátia -, ugyanakkor a tanítványok számára a tanult ismeretek elmélyítésére törekvés is jellemző, ráadásul a legújabb oktatási eszközökkel!
Mindezekből következik, hogy tudása, közvetlensége inkább barátunkká, mint "doktorasszonnyá" avatja. Kedves Szilvia! Felnőtt tanítványaid és önkéntestársaim nevében szívből gratulálok a megérdemelt aranydiplomához!