Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 27. hétfő, Angelika

Válaszok Kerékgyártó Krisztinatól

A keddi polgármester jelölti vitában már nem jutott idő az alábbi két kérdésre, amelyet utólag válaszolt meg a jobbik jelöltje, Kerékgyártó Krisztina.

1. kérdés: A pillanatnyilag hatályos KVSZ Kelenliget területén lehetővé teszi, hogy a meglevő növényállomány felét kiirtsák. A jelenleg 50% körüli tényleges zöld felület helyett a KVSZ csak 25 %-ot követel meg. Ugyanígy lehetővé teszi a zsúfoltság (un. ’szintterület-sűrűség’ ) növelését az által, hogy a jelen állapotban kettő alatti átlagos szintterületi mutatóval szemben megengedi a 3.5-ös értéket (azaz új építésű házban a lakószintek összterülete 3,5-ször akkora lehet, mint a telekmérete.)Az építési vállalkozók természetesen élnek is ezzel a lehetőséggel.

A hatályos KVSZ várospolitikai üzenete tehát az, hogy a zsúfoltságot duplájára kell emelni, a zöldfelületet pedig felére csökkenteni.

Kérdés: Egyetért-e ön ezzel a célkitűzéssel? Ha igen, kérjük indokolja! Ha nem , akkor pontosan milyenintézkedésekkel kíván véget vetni a nem kívánatos hanyatlásnak? Milyen határidőket vállal?


Válasz: Nem tartjuk elfogadhatónak azt a törekvést, hogy a kerület bármely részén megnöveljék a beépíthetőségi százalékot vagy akár a szintterület mutatót.
Mind a budapesti, mind a kerületi programunk kiemelt része, hogy Budapest egyetlen részén sem engedhetjük, hogy a zöld felületek tovább csökkenjenek. Kiemelten igaz ez a XI. kerületre, ami napjainkban a főváros egyik legzöldebb kerülete. Mi szeretnénk, ha az is maradna. A rozsda övezeteken és a jelenleg elhanyagolt, használaton kívüli gyárterületeken kívül a kerület minden részén szeretnénk megőrizni a jelenlegi utcaszerkezetet, városképet. Úgy gondoljuk, Budapestnek magasházakra, toronyépületekre sincs semmi szüksége.
A szóban forgó, Kelenvölgyi területen már most is nagy gondot jelent a parkolóhelyek hiánya, a további beépítés, lakosság szám növekedés csak tovább súlyosbítaná a helyzetet.
Az övezeti átsorolás, a beépíthetőségi százalékok, szintterület mutatók meghatározása kizárólag az önkormányzati döntéshozók szándékától függ. Így amennyiben a Jobbik kerül az önkormányzati választások után döntéshozó szerepbe, első intézkedéseink között szerepelhet ennek a KSZT-nek a módosítása is.


2. kérdés: A kerületi lakosok különböző korosztályai számára a jövőjük , az életminőség javítása érdekében mit lát legfontosabbnak, feltétlenül támogatandónak? - Kelenligeti Baráti kör


Válasz: A Jobbik programjában minden korosztály számára a jelenlegi életfeltételeik javítását tűzte ki célul. Kerületi programunk egyik fő eleme a bérlakások számának növelése, mely által minden
korosztály számára lehetőséget kínálunk a lakáshoz jutáshoz. A bérlakások építését a jelenleg kihasználatlan, elhanyagolt, régi gyárterületek rehabilitációjával képzeljük el. Ezeknek a területeknek a rendbetételével régi sebek tűnnének el Újbuda testéről és egyúttal úgy tudnánk új területekre lakásokat építeni, hogy azzal nem pusztítanánk ki zöld területeket. Az építőcégek kiválasztásánál előnyben részesítenénk a helyi vállalkozókat és közmunkások közreműködését is igénybe vennénk.

Bérlakás programunk nem csak a fiataloknak nyújtana óriási lehetőséget a családalapítás megkönnyítéséhez. Az idősebb korosztály számára is nagyszerű lehetőség lenne, hiszen akár magas szintű egészségügyi ellátással kombinált nyugdíjasházakba, akár önálló kis lakásokba tudnának költözni azok az egyedül élő idős emberek, akiknek a korábbi nagyobb lakás fenntartása, korszerűsítése már problémát okoz.
Szociális közmunka keretében lehet megteremteni az egyedül élő nyugdíjasok kapcsolattartó és ellátó/támogató rendszerét. Az egyedül élő időskorú embereket a lehetőségekhez mérten vissza kell vezetni a társadalmi életbe. Nem szabad hagyni a bezárkózás gyakorlatának elterjedését. E szolgáltatás klubrendszerben is megvalósítható. Mivel sok esetben szinte az egyetlen kapocs a külvilág felé egy-egy nyugdíjas esetében az őt ellátó, ápoló személy, növelni kell a nyugdíjasok ápolásával foglalkozók létszámát. Ezeket a személyeket hatékonyabban be kell vonni a segélyező rendszer döntéshozatali folyamatába, hiszen ők azok, akik személyesen is ismerik az érintetteket. A tisztességben megöregedett nyugdíjasok zöme szégyelli, ha külső segítségre szorul, önmaga esetleg nem is kér segítséget. A nyugdíjas otthonok működésének, az oda történő bejutás feltételeinek felülvizsgálatát is fontos feladatunknak tartjuk.

A fiatal családok számára a bérlakásokon kívül több óvodai és bölcsődei férőhelyet, a közétkeztetés díjainak csökkentését kínáljuk. Az óvodai, bölcsődei férőhelyeket nem a tornatermek csoportszobává alakításával kívánjuk elérni, sem pedig a csoportlétszámok növelésével. A korábban jól működő, mostanra bezárt intézmények újra megnyitásával, esetlegesen az önkormányzat tulajdonában lévő épületek átalakításával a kerület olyan részein is lehetőséget kell biztosítanunk a gyermekek napközbeni ellátására, ahol jelenleg erre nincs lehetőség.

Az iskolás gyermekek egészséges testi-lelki fejlődéséhez elengedhetetlen a rendszeres sportolás. A sport – ezen belül is kiemelten a tömegsport – támogatása nem csak politikai, de erkölcsi és gazdasági okokra egyaránt visszavezethető feladat. A rendszeres sportolás egyrészt köztudottan kívánatos az általános egészségi helyzetünk szempontjából, de legalább ennyire fontos, hogy a sport a munkában kitartó, rendszerető embereket farag a fiatalokból. Így ennek társadalmi szerepe nem elhanyagolandó kérdés. Fontos és aggasztó kérdéskör a fiatalkorúak drogfogyasztásának emelkedő mértéke. A droggal kapcsolatosan felmerülő problémák gyakorta súlyos bűncselekményekkel együtt jelennek meg. Az ifjús=A1gnevelés területén gyökeres szemléletváltásra van szükség. Egy testben és lélekben egészséges jövendő nemzedék felneveléséhez elengedhetetlen a szilárd értékrend kialakítása. Ezt csak és kizárólag az egészséges nemzeti identitás és értékrend alapján felépülő nevelési gyakorlat teremtheti meg. A kozmopolita szemlélet további erőltetése zsákutca.

A fent említettek érdekében újra kell szervezni a tömegsportot. Az iskolákban délutánonként ingyenes edzési, sportolási lehetőségeket kell biztosítani, kiemelten kell támogatni a diáksportot, a sportlétesítményeket meg kell újítani (amit lehet, közmunkaprogram keretében). Kiemelt figyelmet fordítunk a fiatalok egészségtudatos életmódra nevelésére, illetve a hatékony drog prevencióra. (alsó tagozattól kezdődően bevezetjük a háztartásvezetés tantárgyat, melynek témakörei a házimunka, életszervezés, pénz beosztása, stb.
Közmunka programunk segítségével munkát adunk a jelenleg kilátástalan helyzetben lévő, munkanélkülieknek.

Újbuda TV (2010. 10. 02.)