A találkozót összehívó országgyűlési képviselő fogadóóráin és fórumain már közel egy éve gyűjti a kerületiek felvetéseit arról, hogy ha valamikor a jövőben lehetőség nyílik a kétharmados döntésre, mit látnának szívesen Magyarország új alkotmányában. Mára nemcsak az esély teremtődött meg, hanem biztosan tudható, hogy lesz új alaptörvény. Az alkotmányozás folyamata uralja az Országgyűlés tavaszi ülésszakénak kezdetét, az elkészített szövegjavaslat vitája március 15-én kezdődik el, és várhatóan április 18-án fejeződik be. Rétvári Bence elmondta, azt szeretné, ha minél többen foglalnának állást az ügyben, így az emberek elvárásait széles körben tudná képviselni a parlamentben.
Az állampolgárok egyébként nemcsak lakossági fórumokon nyilváníthatják ki véleményüket. A nemzeti konzultációs testület az új alkotmány előkészítésével kapcsolatban tizenkét kérdésből álló kérdőívet küld a választókorú állampolgároknak. A kérdőíven egyebek mellett arról kérdezik a lakosságot: az új alkotmány csak az állampolgári jogokat vagy a kötelezettségeket is deklarálja-e; korlátozza-e az állam eladósodását; vegyen-e védelem alá olyan közös értékeket, mint a család, a munka, az otthon, a rend és az egészség; járjon-e szavazati jog a kiskorú gyermekek után; engedjék-e a gyermeknevelés költségeinek megadóztatását vagy sem.
A fórumon megjelenő közönség főként a bevezető részben megfogalmazott alapelvekkel kapcsolatban mondta el véleményét. Többen a Szent Korona Tanból örökítenének át kitételeket leendő alkotmányunkba, melyek közül kiemelték hazánk keresztény országként való definiálását és a "magyar föld el nem adható és fel nem osztható" sort. Néhányan azt is jelezték, a nemzetvédelem ügye, a kötelező katonai szolgálat és a területi autonómia elve is szereplejen a szövegben. Volt, aki a hazaárulás pontos meghatározását is rögzítené az alkotmányban, így még inkább felelősségre vonhatóak lennének a politikusok. A felszólaló javaslata szerint az a közjogi méltóság, aki hazáját nyilvánosan becsmérli, kizárható lenne a közéletből.
Az ország vezetése azonban a fentieknél fajsúlyosabb, az államapparátus működését érintő változtatásokat is kilátásba helyezett. A kormány újra bevezetné az Alkotmánybíróság előzetes törvényvéleményezési jogát - tájékoztatott Rétvári Bence, aki egyúttal arra emlékeztetett, 1990-től nyolc éven keresztül a testület rendelkezett a joggal, de nem gyakorolta, így végül a Horn-kormány szüntette meg a lehetőséget. Az államtitkár elmondása szerint a jogkörbővítés lényege, hogy ha a parlamenti viták végén felmerül egy szabályozásról, hogy alkotmányellenes, az AB még a döntés előtt véleményezhetné a törvénytervezet, az Országgyűlés csak ennek figyelembevételével, a megfelelő változtatásokkal fogadhatná el a szabályozást.
- Ezzel a megelőző lépéssel nemcsak a parlament tekintélyét óvnánk meg, de a jogbizonytalanságot is elkerülhetnénk - jelentette ki a képviselő. A most hatályban lévő utólagos normakontroll miatt ugyanis egy-egy törvényről csak évek múlva derülhet ki, hogy alkotmányos volt-e. - Az új alaptörvény nagy vívmánya lesz a közigazgatási bíróság létrejötte - mondta az államtitkár, az AB ugyanis több éve kéri, hogy az önkormányzati rendeletek felülvizsgálata ne hozzá tartozzon. Ezeket az ügyeket a rendes bíróságoktól független szervezetrendszerként a közigazgatási bíróság vehetné át. Az alkotmány közpénzügyi fejezetébe egy olyan kontrollt is iktatnának, amely megakadályozza a mindenkori hatalom túlköltekezését. Az egyik lehetséges megoldás az lenne, hogy ha az államadósság mértéke egy bizonyos szintet elér, az államnak automatikusan takarékossági intézkedéseket kell bevezetnie.
Az új alkotmányban módosíthatják a képviselők jogállásáról szóló törvényt is. Így a parlamenti képviselőség összeférhetetlen lenne a polgármesteri, kormányhivatal-vezetői, vagy megyei közgyűlési elnöki munkával. Rétvári Bence elmondta, már akkor tudni lehetett, hogy szigorodni fognak az összeférhetetlenségi szabályok, amikor elfogadták a 200 fős parlament létrehozását. - Ha nem így tennénk, koncentrálódna a politikai elit, és kevés ember kezében túl sok hatalom összpontosulna.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |