A sajtótájékoztató éppen egy olyan élelmiszerüzlet előtt került megrendezésre, ahol már bevezették a program részét képező 22 óra utáni alkoholvásárlási tilalmat. Ez persze csak egy apró részletét képezi a tervezetnek. Az önkormányzat a már meglévő közbiztonsági újítások (önálló közterület-felügyelet, térfigyelő kamerák, sebességmérők) fejlesztésén túl számos új elemmel egészíti ki az elsősorban a megelőzést szolgáló intézkedéseket. A közbiztonsági fejlesztésekről szólva a polgármester arról tájékoztatott, hogy egy 10 fős kerületőr hálózat kezdte meg működését az év elején, akik Újbuda-szerte rögzített körzetekkel rendelkeznek. A kerületőrök nem hatóságként lépnek fel, feladatuk inkább a bűnmegelőzés és az általános rend felügyelete, így a rongálásoktól az illegális szemétig mindenre ők figyelnek majd. A kerület saját közterület-felügyeletének megalakulása óta négyszeresére nőtt az utcákon járőröző közterület-felügyelők száma, akik ma 21 fővel ellenőrzik Újbudát. A program egyik legjelentősebb lépéseként pedig szeretnék elérni, hogy a térfigyelő kamera rendszer teljesen lefedje Újbudát. A szálak a Fraknó utcai közbiztonsági centrumban futnak össze, ahol újonnan alakult diszpécserközpontunkban 24 órás szolgálatban figyelik a monitorokat és fogadják a hívásokat az Újbuda 112 számon, legyen az probléma bejelentés, vagy segítségkérés - magyarázta Molnár Gyula, majd azzal folytatta, a meglévő 33 kamera mellé most 15 újat telepít a kerület.
A köztisztaság kérdésére áttérve a polgármester rögtön szemléltette is a rájuk váró feladatokat. Egy speciálisan erre a feladatra kiképzett társaság kezdett hozzá a falon lévő graffti eltávolításához egy magas nyomású gőzborotva segítségével. Közben a kerület vezetője elmondta, jelenleg 5000 négyzetméternyi graffiti csúfítja el Újbuda városképét, ezért az első ütemben 1000 négyzetméternyi felületet mentesítenek a falfirkáktól, később pedig folytatják a munkát. Határozott fellépést kíván a kerület külső részein felgyülemlett illegális szeméthegyek felszámolása is, amellyel jelenleg 300 konténert lehetne megtölteni. A tervek szerint ezeket megszüntetik, és a továbbiakban őrizni fogják a veszélyeztetett területeket.
A közlekedésbiztonság megteremtése érdekében az önkormányzat felülvizsgálja a forgalmi rend szabályozását a veszélyes kereszteződésekben, és javaslatot tesz az esetleges változtatásokra. - 90-100 olyan pont van ma a kerületben, amely fokozottan balesetveszélyes. Előre nem jelzett gyalogátkelőhelyek, egyenrangú kereszteződések, ahol nem egyértelmű, hogy kinek van elsőbbsége, és átláthatatlan csomópontok nehezítik az autósok életét. Ezeken fogunk segíteni figyelemfelkeltő útfestésekkel, prizmákkal, előrejelző táblákkal, valamint a jól bevált mobil sebességmérők bővítésével - mesélt a tervekről a polgármester.
A sajtótájékoztatón a hajléktalan kérdés is terítékre került, mely egyre nagyobb problémát jelent a kerület forgalmasabb közterületein. A politikus elmondta, az elmúlt hónapokban sokat egyeztettek a Máltai Szeretetszolgálattal és a Hajléktalan Közalapítvánnyal, melynek eredményeként olyan humánus megoldási terveket dolgoztak ki, amely a többség emberi jogait is figyelembe véve mindkét fél igényeit igyekszik kielégíteni. Bizonyos közterületeinken zéró tolerancia lesz, ezeken a helyeken tehát nem maradhatnak, és nem is jöhetnek vissza a hajléktalanok - jelentette ki határozottan Molnár Gyula. Az eseményen felmerült a sokat támadott Petőfi híd lábánál elhelyezkedő szórakozóhelyek ügye is, mellyel kapcsolatban a polgármester kifejtette, szerinte az említett klubok belső életéért maguk a klubok felelősek, az önkormányzat a beérkezett panaszokra legjobb tudása szerint reagált. - A mi feladatunk a vonulási útvonalak biztosítása és a környék tisztaságának megtartása, de a 22 óra utáni alkoholtilalmi rendelet is a környék nyugalmát szolgálja. A szezon javában tart, és a bejelentések töredékét képezik a tavalyinak. Nem minden tökéletes, de úgy érzem az intézkedéseink elérték a céljukat - közölte a polgármester.