Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 14. kedd, Bódog

Beagle kutyákat keres az ELTE

Beagle fajtájú kutyák tulajdonosainak jelentkezését várják az ELTE lágymányosi campusán, hogy a kutatók segítségére legyenek egy természettudományos kísérletben.


A TTK Etológia tanszéke az állatok viselkedésének kutatásával foglalkozik. A szakemberek 2001 óta vizsgálják a kutyák vokális kommunikációját, vagyis az ugatást és a morgást. Eddig vizslák, belga juhászok és mudik hangadását rögzítették, most szeretnének egy kis termetű vadászkutyát, a beagle-t is bevonni a vizsgálatba. A felvett hangmintát számítógéppel analizálják, illetve később más kísérletek során az alanyoknak visszajátszva azt szeretnék megtudni felismerik-e az emberek, hogy milyen szituációban ugatott a kutya Az eddig lefolytatott vizsgálatok egyik legérdekesebb eredménye, hogy a kutyák egymás számára is információt közölnek például ha morognak, mivel képesek különbséget tenni hogy a hallott hangok érzelmi töltése szerint elvehetnek-e egy csontot vagy sem.

Az etológia tanszéken folyamatosan várják kutyás gazdik jelentkezését más jellegű kísérletekhez is. Jelenleg is zajló vizsgálat például, hogy az ebek a mutatás vagy a klikkeres hangjel segítségével találják-e meg könnyebben a jutalomfalatot. A tanszéken személyiségteszteket is végeznek, kooperációs partnereknek köszönhetően lehetőség van a kutyák élettani paramétereit is mérni (szívfrekvencia-variabilitás, kortizolszint) illetve a dopamin D4 gén polimorfizmusával kapcsolatos asszociációs vizsgálatot elvégezni, ami világviszonylatban is áttörő jelentőségű, mivel a dopamin olyan, az agyban termelődő molekula, amelynek meghatározó szerepe van az egyén temperamentumának, végső soron személyiségének kialakításában.

A gyakorlatban ezek az eredmények jól alkalmazhatók a munkakutyák (rendőrkutya, vakvezető kutya) kiválasztásában, és hozzájárulhatnak az egyes fajtákra jellemző viselkedésmintázat fenntartásához. Ezzel ellensúlyozhatják azt az általános gyakorlatot, amely csak a külalakra jellemző fajtajellegeket igyekszik fenntartani. A tesztek várhatóan használhatók lesznek arra, hogy a gazdák a személyiségüknek megfelelő kutyát válasszák ki a tenyésztőnél vagy egy menhelyen. Ez természetszerűleg maga után vonja a hazai "kutyás" és "kutyátlan" táborok közötti konfliktusok (kóbor kutyák, kutyaharapás) számának csökkenését.

Az ELTE Etológia tanszékének elérhetősége:1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/c Tel.: (061) 381 21 79 Fax: (061) 381 21 80 e-mail: etologiatanszek@gmail.com
A beagle tulajdonosok Dr. Pongrácz Pétert, azok a kutyás gazdik, akik személyiségtesztekkel kapcsolatosan érdeklődnek Dr. Kubinyi Enikőt keressék.

K. A. - Újbuda TV (2008. 12. 18.)

 

Kapcsolódó linkek:

 

ELTE Etológia tanszék