Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 12. vasárnap, Ernő

Védjük meg a klasszikus magyar postaládát!

A Posta megkezdte a postaládák cseréjét. A régi, patinás, piros postaládákat ugyancsak pirosra, de stílustalan, jellegtelen bádogdobozra cserélnék. Az eset nem kis felháborodást váltott ki civilekből, városvédőkből, várospolitikusokból. Ráday Mihály városvédő, tévés műsorvezető és Saly Noémi muzeológus, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum munkatársa tüntetést is szervezett.


A 13 jelentős budapesti civil szervezetet tömörítő Podmaniczky Páholy tiltakozik, ugyanis érthetetlennek tartják, hogy a Magyar Posta Zrt. három évvel a postaliberalizáció előtt lecseréli a főváros és az egész ország "míves kivitelű, esztétikai értéket képviselő és kifogástalanul működő jellegzetes postaládáit".

A cserét a Posta szerint részben az indokolja, hogy az A4-es borítékok öszszehajtogatás nélküli befogadására nem alkalmas a régi láda. A másik indok, hogy a mozgásukban korlátozottak nem tudnak hozzájuk férni. Ezt egy mozgássérült hölgy úgy kommentálta, hogy nem a postaláda formájától függ, tudják-e használni, hanem hogy milyen magasra van felerősítve. Van olyan település, ahol már felszerelték az új ládákat, de ugyanolyan magasra, mint a régieket, tehát ezzel nem nyertek a mozgásukban akadályozottak. A városvédők szerint lejjebb kellene szereltetni a régi postaládákat, nem pedig 1,6 milliárd forintért lecserélni őket.

"A jogszabály, amely a postaládákra vonatkozott, megváltozott. Az új jogszabály érvényesítése érdekében a Magyar Posta Zrt.-nek újfajta postaládákat kell felszerelnie. Ezért kellett kiírni közbeszerzési pályázatot az újfajta postaládák legyártatására" - nyilatkozta a Magyar Távirati Irodának a Magyar Posta szóvivője.

A postaládák többségét egyébként Budapesten még nem cserélték le, Ráday Mihály úgy fogalmazott, hogy még harcolnak. Ehhez a harchoz csatlakozott több budapesti polgármester is.

Csatlakozunk a Podmaniczky
Páholy felhívásához!

Alulírottak, mint Budapest kerületeinek polgármesterei, egyetértünk a 12 fővárosi civil szervezetet tömörítő Podmaniczky Páholy felhívásával, nyilatkozatával, és kifejezzük azt az igényünket, hogy Budapesten maradjanak meg a hagyományos arculatú, alsó ürítésű postai levélszekrények.

Az alsó "géprendszerű ürítés" biztonságosabb, mint a homlokfalon kulcscsal nyitható. E megoldás jellegzetesen magyar hagyomány. Az A4-es borítékok postaládáinkba való elhelyezése érdekében vagy vágjanak a régi ládák egyik oldalán nagyobb nyílást, vagy a fontosabb helyeken - ahol nincs posta a közelben - helyezzenek el egy nagyobb bedobó nyílású postaládát is. A mozgásukban korlátozottak elérik a jelenlegi magasságukban is a levélszekrényeket, de ahol nem, tegyék azokat alacsonyabbra. Ezzel eleget tudnak tenni a kérdésben rendelkező 2004-es kormányrendeletnek.

Felszólítjuk és felkérjük a Magyar Posta vezetőit, hogy ott, ahol az elhasználódott postaláda cseréje indokolt, a cserét oldják meg az országban máshonnan leszerelt, kicserélt eredeti formavilágú levélszekrényekkel, és a főváros területén működtessék tovább azokat.

Budapest utcáin, közterületein maradjanak meg a fővárosra és az országra
is jellemző díszes, vagy kevésbé díszes, de mindenképpen sajátos "utcabútorok".

Budapest, 2008. április

Bús Balázs - Óbuda polgármestere
Hunvald György - Erzsébetváros polgármestere
Verbai Lajos - Kőbánya polgármestere
Weinek Leonárd - Zugló polgármestere
Verók István - Terézváros polgármestere
Csécsei Béla - Józsefváros polgármestere
Molnár Gyula - Újbuda polgármestere
Kovács Péter - XVI. kerület polgármestere
Geiger Ferenc - Soroksár polgármestere

Újbuda ÚJSÁG (2008. 04. 28.)