Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 16. csütörtök, Gusztáv

Nyáreleji programok az Állatkertben

A fajok sokfélesége vagyis a biodiverzitás világnapja alkalmából madagaszkári élőlényeket ismerhettek meg a látogatók a Fővárosi Állat és Növénykertben.


Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) - amelynek a Fővárosi Állat - és Növénykert is tagja - rendszeresen indít olyan természetvédelmi kampányokat, amelyekben Európa összes jelentős állatkertje részt vesz. Az európai állatkertek ez évi természetvédelmi kampánya Madagaszkár egyedülálló élővilágának védelmét igyekszik elősegíteni, és arra törekszik, hogy a Földön máshol nem élő állatok, növények megőrzésébe bevonja az európai állatkerteket évente felkereső 125 millió látogatót.

Ha a térképre nézünk Madagaszkár az Afrikai kontinens déli részétől jobbra elhelyezkedő sziget, amely a többi szárazföldtől elzártan fejlődött, így mind flórája, mind faunája igen különleges. A Föld növényfajainak 3,2%-a csak Madagaszkáron fordul elő és a világ gerinces fajainak 2,8%-át adják a sziget endemikus - azaz csak itt élő - fajai. Olyan különleges élőlények láthatóak itt, mint például a kaméleonok, a félmajmok közé tartozó makik, a sünszerű tanrekek, a ragadozó fosszák, a baobabfák és különleges kutyatejfélék.

A nemzetközi vörös listán (CITES) szereplő 332 fajának fennmaradása az egyre csökkenő esőerdők meglététől függ.

A világ számos országában működő tudományos fajszámláló és - katalogizáló program, indulása óta eltelt hat évben 1 009 000 fajt vett listába. A kutatók reményei szerint 2011-re befejezik a felmérést és megvalósítják a feltételezett összes, azaz mintegy 1,75 millió faj katalogizálását. Becslések szerint azonban 2050-re a fajok mintegy 24% kihal, elsősorban antropogén vagyis az emberi tevékenység hatásainak következtében. Ez pedig az adott élőhely genetikai sokszínűségének leromlásához, táplálékláncok összeomlásához, még több faj kihalásához vezet.

Az emberi faj bármennyire is civilizált, mégis a természet része, így e folyamat következményeitől belátható időn belül mi magunk is szenvedni fogunk. Ezekre az összefüggésekre szeretne rávilágítani az állatkert, amikor a természetvédelmi világnapok kapcsán különféle programokon népszerűsíti a hazánktól meglehetősen nagy távolságban élő állatokat és növényeket.

A hétvégén lezajlott családi vetélkedőn az érdeklődők megismerkedhettek többek között az illusztráción is látható vörös vari életmódjával, de simogathattak bütykös csótányt, vagy éppen elméleti tudásukat tesztelhették a rovarfogó kancsóka táplálkozási stratégiáját illetően.

Hasonló programok legközelebb május 27-én, a Nemzetközi Gyermeknapon és június 8-án az Óceánok Világnapján várják a látogatókat.

K.A. - Újbuda TV (2007. 05. 22.)