A Fővárosi Közterület-felügyelet közterületi rovatával kívánja megismertetni a budapestiekkel azokat a közterületi szabálysértéseket, amelyek jelen vannak mindennapjainkban. A sorozat első alkalommal a közterület-használat kérdéseivel foglalkozik.
Kevés bosszantóbb dolog akad, mint amikor az ember munkából haza sétálva lekényszerül a járdáról a közterületen elhelyezett építési anyagok, konténerek, vendéglátó teraszok miatt, amelyek hosszú ideig vagy nagy területet foglalva akadályozzák őt a közlekedésében. Az üzemképtelen járművek közterületen hagyása pedig kifejezetten balesetveszélyes helyzetet teremthet.
Amennyiben a közterületet rendeltetésétől eltérően szeretnénk használni, például építkezési anyag tárolására konténert kihelyezni, avagy vállalkozóként vendéglátó teraszt üzemeltetni hozzájárulást kell beszereznünk attól az önkormányzattól, amelynek a területén folytatni kívánjuk tevékenységünket. Az engedélyek kiadása során a hatóság figyelembe veszi a közterület-használati hozzájárulást kérő és a környéken lakók, közterületen áthaladók érdekeit egyaránt. Aki elmulasztja az engedély beszerzését, a díj megfizetését - nem egyszerűen egy papírformát sért meg-, saját magának is kárt okoz, hiszen az önkormányzat a be nem fizetett díjból nem tud például játszóteret építeni vagy parkgondozást biztosítani.
A főváros közterületei alapvetően a közösség céljait szolgálják, így azonos feltételek szerint bárki igénybe veheti azokat. Tekintettel arra, hogy a közterület korlátozott mértékben áll rendelkezésünkre, ugyanakkor a közterületek igénybevétele számos egyéb tevékenység előfeltétele is, a közterületek használatát és rendjét jogszabály rögzíti. Ez a jogszabály a fővárosi közterület-használati rendelet, amely Budapesten valamennyi közterületre vonatkozóan tartalmazza a közterület-használat általános szabályait.
Budapesten az egyes kerületek a fővárosi rendelet alapján a helyi sajátosságoknak megfelelően rendeletben szabályozhatják a tulajdonukban lévő közterület használat rendjét.
Jó tudni, hogy a rendeletek előírásainak megszegésével közterületi szabálysértést követünk el. A szabálysértőt pedig tettére a közterület-felügyelő emlékezteti helyszíni bírság kiszabásával vagy a szabálysértés súlyának megfelelően közvetlen feljelentéssel.
Amennyiben kérdése vagy észrevétele van a témával kapcsolatban, kérjük hívja a Felügyelet ingyenesen hívható 06-80-220-220 vagy 06-80-330-330-as zöldszámait.
Fővárosi Közterület-felügyelet, Bűnmegelőzési Osztálya (2007. 03. 27.)