- Legtöbb olvasónknak régen volt már fizikaórája. Hogyan terjed a hang?
A hang, ami a legegyszerűbben fogalmazva az atmoszférikus nyomás apró ingadozásait jelenti, hullám formájában terjed, melyet a fül a dobhártyán keresztül érzékel. Másképp terjednek a mély, másképp a magas frekvenciájú hangok, de terjedését a közeg és az útjába kerülő tárgyak is befolyásolják. Az, hogy mit nevezünk zajnak, tehát zavaró hangnak, és hogy mi számít hangosnak, teljesen szubjektív.
- Valahogy mégis megpróbáljuk ezt szabályozni. Hogyan? Miből áll az ön munkája?
Hivatalosan igazságügyi környezetvédelmi szakértő a megnevezésem, hiszen a zaj is egy környezetkárosító konfliktusforrás lehet. Elsősorban bíróságok, közigazgatási hatóságok megbízásai alapján végzek független szakértői vizsgálatokat. A feladatom, hogy megvizsgáljam, adott zajforrás rejthet-e egészségügyi kockázatot, ezzel pedig segítsem a döntéshozót a helyes megoldás megtalálásban. Fontos azonban megjegyeznem, hogy a hatályos jogszabályokban sok a hiányosság, jelentős korszerűsítésre szorulnak, de az új csomag előkészítése szerencsére már elkezdődött. A mai szabályozás a terület jellegét és a napszakot is figyelembe veszi, a határértékek tehát e szerint változnak. Más ez a szám nappal és éjszaka, nagyvárosban, kertvárosban vagy üdülőterületen. Ezen egészségügyi értékeket viszont inkább csak közigazgatási határértékeknek tekinthetjük. A WHO legújabb tudományos vizsgálatai alapján ugyanis már nem mondhatjuk ki, hogy nem történik egészségkárosodás, ha a zaj határérték alatt van.
- Milyen értékeket mért a Zöld Pardon környékén?
A Zöld Pardonra két területi besorolás is vonatkozik, az Irinyi utca felől 45 decibel, a Bogdánffy utca felől 40 decibel a határ 22 óra után. A tavalyi és idei vizsgálatok az élőzenei koncertekre vonatkoztak, melyeknek 22 órakor be kell fejeződniük. A ZP betartja a megállapodást, és a határértékeknek is megfelel. Ennek ellenére a pesti oldalon is megjelentek panaszok, hisz a Duna vize segíti a hang terjedését. Az A38 Hajó, a Rio és a Zöld Pardon zajhatásai egyébként együttesen érvényesülnek a környéken, nehéz ezeket egymástól elválasztani.
- Ha az említett helyek szabályosan működnek, miért hallják mégis sokan hangosnak?
A konfliktusok döntő része az éjszakai időszakban jelenik meg. Éjfél után már a budai hídfőnél lecsökken az állandó autóforgalom, a háttérzaj nélkül pedig hallhatóvá válik a Zöld Pardon - egyébként határérték alatti - zenéje. Aki érzékenyebb, azt zavarhatja a hanghatás. Ezek az ügyek tehát több jogterületet is érinthetnek. Közigazgatási jogot a határértékek szintjén, polgárjogot az egyéni zavarás esetén, de birtokháborítás is felmerülhet, ha a fiatalok vonulása a zavaró tényező. A korrekt együttéléshez mindegyiknek meg kell felelni.
- Ilyen körülmények között mi jelentheti a megnyugtató megoldást?
A szórakozóhelyeknek a szabályok betartása mellett saját kontrollméréseikkel kellene önmagukat ellenőrizniük. Néha persze azt sem lehet eldönteni, pontosan honnan jön a zaj. Leginkább a falakon is átterjedő mély basszusokra panaszkodnak, erre is oda kell figyelni. Azt gondolom, az érintett létesítmények elhelyezkedése aggályos, mivel lakóterületet érintenek. Ugyanakkor tudom, hogy nem lehet ezeket a helyeket a város szélére telepíteni, hiszen lételemük a városi környezet. Nem könnyű feladat, de az érdekegyensúly megteremtésére egyeztető tárgyalásokat kellene indítani a lakók és az üzemeltetők között. Pozitív jel, hogy a szórakozóhelyek már tettek előremutató lépéseket. Egy azonban biztos: azt, hogy az zaj mennyire zavarja meg az alvást, csak az tudja, aki a környéken lakik. A határérték tehát önmagában nem minősít. Úgy vélem, az egyetlen megoldás az értelmes kompromisszum lehet.
T.D. - ÚjbudaTV (2011. 06. 08.)
További érdekességek: veledepul.ujbuda.hu