Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 28. vasárnap, Valéria

Fenntartható étkezés fiataloknak

Újbuda Önkormányzata 2023 tavaszán egy pilot projektet folytatott le a Felelős Gasztrohős Alapítvánnyal együttműködve

Újbuda Önkormányzata 2023 tavaszán egy pilot projektet folytatott le a Felelős Gasztrohős Alapítvánnyal együttműködve, két újbudai középiskola – a Mechatronikai Technikum és a Bethlen Gábor Általános Iskola és Gimnázium – kb. 120 diákjának részvételével.

 

A cél a fenntartható táplálkozás (helyi és szezonális alapanyagok népszerűsítése és a húsfogyasztás csökkentése) és az alternatív helyi élelmiszerrendszerek (városi kertészet, közösségi megoldások) népszerűsítése volt. A résztvevők olyan olcsó technikákat is megismerhettek, amelyek elősegítik az egészséges, fenntartható élelmiszerekhez való egyenlő hozzáférést. A projekt keretében a diákok gyakorlati tapasztalatokat szerezhettek, kipróbálhatták, hogyan készíthetik el saját fenntartható ételeiket, öt alkalom alatt öt tevékenységen keresztül megismerkedhettek a fenntartható étkezéssel:

 

1) Fenntartható étterem látogatása – A tanulók ellátogattak egy Fenntartható Vendéglátóhely Minősítéssel rendelkező étterembe, ahol megismerhették a hely működését és a tulajdonosok motivációját. Helyben meg is kóstoltak fenntartható harapnivalókat.

2) Közösségi kert vagy városi farm meglátogatása – A tanulók beszélgethettek a hely termelőivel, és megnézhették, hogyan tud valaki növényt termeszteni a városi területen. Tippeket is kaptak, hogyan termeszthetnek maguknak növényeket.

3) Fenntarthatóság játékokon keresztül – A program a B29 Ifjúsági Közösségi Térben került megtartásra.

 Ezekben a játékokban a tanulók olyan témákkal találkoztak, mint a
- helyi gabonák és magok – tapintás alapján történő felismerés
- a húsfogyasztás helyi fenntartható hagyományai
- hazai superfoodok
- hagyományos ételek kvíz - vetélkedő
- ehető levelű növények – kóstoló játék
- házilag termeszthető gyógynövények – szaglás alapján történő felismerés
- hogyan kell megfelelően tárolni az alapanyagokat az élelmiszer-pazarlás csökkentése érdekében – csomagoló játék
- melyek Magyarország szezonális és helyi terményei
- termelési módok különbözőségei, permakultúrás termelés vagy ellenőrzött ökológiai gazdálkodás mint alternatíva.

4) Energiagolyó workshop – A diákok két szakáccsal dolgoztak, és fenntartható, szezonális harapnivalókat, kétféle energiagolyót készítettek. Ezáltal két olyan receptet tanultak meg, amelyet otthon is elkészíthetnek, hogy fenntartható és egészséges harapnivalót vigyenek az iskolába.

5) Mikrozöld műhely – A tanulók szakértővel dolgoztak, és megtanulták, hogyan nevelhetik ki saját mikrozöldüket vagy csírájukat – először az iskolában – majd otthon, hogy friss zöldekhez juthassanak a téli, tavasz eleji szezonban.

 

A projekt sikere esetén tervezzük annak folytatását, más középiskolák bevonásával.