5. § (2) Belterületi közterületen a közúti forgalom számára igénybe vett terület (úttest) kivételével a síkosság-mentesítésre olyan anyag használható, amely a közterületen vagy annak közvetlen környezetében lévő fás szárú növény egészségét nem veszélyezteti.
Ez utóbbi értelmében az utak sózása 2010. szeptember 1-ig lehetséges, ezt követően viszont egyéb, környezetkímélő megoldást szabad csak alkalmazni a közterületi járdák síkosság mentesítésére. Erre kínál megoldást az önkormányzat zeolitos jégoldó árusításával a lakosság részére, 10 kg-os kiszerelésben, zsákonként bruttó: 5oo.- Ft-os egységáron. A jégoldót az Újbuda Prizma Kft. Hamzsabégi úti telephelyén (bejárat az Ajnácskő utca felől) lehet megvásárolni hétfőtől csütörtökig 8-16 óráig, pénteken pedig 8-13 óráig, előzetes egyeztetés a 203-8015 telefonszámon.
Újbuda Önkormányzatának képviselő-testülete helyi rendeletet fogadott el a kerület fáinak védelme érdekében.
A fás szárú növények védelméről szóló 51/2009. (XII.18.) XI. ÖK sz. rendelet szövege elérhető itt.
Módosítás:
31/2012. (V. 31.)
Hatályát vesztette: 2012-06-02
69/2012. (XI. 27.)
Hatályát vesztette: 2012-11-28
A helyi rendelet értelmében a XI. kerület mellékelt térképén szürkével jelölt területén a magánterületi fakivágás engedélyhez kötött, az ehhez szükséges formanyomtatvány a rendelet 1. mellékletében található.
Magánterületi fa kivágásához akkor kell engedélyt kérni, ha a fa törzskörmérete (törzsének kerülete 1 méter magasságban) meghaladja a 30 cm-t, vagyis átmérője több 10 cm-nél. A kivágott fát kötelező pótolni, amennyiben ez nem lehetséges, pénzbeni megváltásnak van helye. Aki engedély nélkül fát vág ki, szabálysértést követ el.
Mindannyiunk érdeke, hogy a kerület komoly zöldterülettel rendelkező részei megmaradjanak. Újbuda tüdejének kiemelt szerepe van a levegő tisztításában (fotoszintézis), a felmelegedés elleni védelemben (fák árnyékoló hatása), a talajdegradáció elleni küzdelemben (a növényzettel borított felszínről nem mosódik le a talaj), a biológiai aktivitás fenntartásában, és ezek által élhetőbb környezetet biztosít a városi ember számára.
Kiemelt területek lehatárolása:
Hegyvidéki területek:
Kakukkhegyi erdősor a főváros városhatárától északi kerülethatár Duna folyam Bartók Béla út Hamzsabégi út Hamzsabégi út vonala meghosszabbítva a Budaörsi útig Budaörsi út Nagyszeben út Rétköz utca Gazdagréti út Nagyida utca Törökbálinti út városhatár.
Déli kertvárosi területek:
Péterhegyi út a kerülethatártól Egér út Őrmezei út Balatoni út Neszmélyi út vonala meghosszabbítva a Borszéki utcáig Borszéki utca Etele út Tétényi út Sáfrány utca MÁV pécsi vonala Méhész utca Ringló út