Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 26. péntek, Ervin

Nyuszi- és csibestop húsvétra!

Az állatvédő szervezetek az ünnepek utáni időszakban szembesülnek a tömegesen feleslegessé váló állatok kapcsán kialakuló állati problémával. A baj megelőzésével és a környezettudatos vásárlói szokások megismertetésével tehetünk az állatok védelméért! Ugye Ön sem szeretne szenvedésre ítélni apró bolyhos kis élőlényeket?! Ne vásároljunk élő állatot ajándékba, ezzel sok állati szenvedést előzhetünk meg!

Az ünnepek alatt az ajándékba összevásárolt élő állatok pillanatnyi mosolyt varázsolnak ugyan a családtagok arcaira, de az idill hamar elmúlik: az aranyos füles vagy kiscsibe, ami húsvét napján meglepett örömben rohangált a szőnyegen, az ünnep után már csak unott teherként ficánkolhat. Gondot okozhat a családnak a mindennapokban az állat táplálása mellett a lakást piszkító szőrzet és a kéretlenül keletkező ürülék is. Az élő állat szőre vagy tolla a megajándékozottból akár még allergiás tüneteket is kiválthat.

Az óvodában, iskolában lévő csemeték elől a szülők sok esetben vágásra viszik, hulladékkonténerbe dobják vagy egyszerűen szélnek eresztik a "fényét vesztett" élő húsvéti ajándékot. A "humánus" céllal vadasparkba leadott húsvéti nyuszik egy része vadállatok elemózsiájaként is végezheti. Hogyan lehet megakadályozni azt, hogy élőlényekkel sanyarú módon legyünk kénytelenek bánni? Ünnepek előtti hónapokban növekszik a nyúltermelés.

Szórólapok, hirdetések buzdítanak nyuszik és kiscsibék vásárlására. Húsvét előtt gondoljuk végig, hogy valóban szívesen tartanánk-e állatot a lakásban, és a későbbi években hogyan fognak ettől megváltozni hétköznapjaink. Például mi lesz jövő húsvétkor? Nyaralás alatt? Mindig gondolnunk kell a környezettudatos (állatra nézve felelős) állattartásra, tehát az ajándékba vásárolt élő állat egész életére kiható döntésünk következményeire.

Sokszor befolyásolja a tudatlan, informálatlan vásárlót a gazdasági (hátsó)szándékkal árusító kereskedő. A lehetőségek közepette NE hagyjuk magunkat élő állat vásárlására csábítani! Ha nem vagyunk biztosak az állat további sorsát illetően, akkor NE vásároljunk ajándékként élő állatot sem húsvétra, sem más ünnepi alkalmakra. Hiszen az esetek többségében az élőlény csak egy unott teher marad az ünnep után. Az is lehet, hogy már megvásárolta valaki az ajándéknak szánt kisállatot, és csak ezután eszmél rá a nyakába vett terhekre. Ez esetben semmiképpen ne eressze szélnek senki a felesleges állatot, és ne is dobja a szemétgyűjtő konténerbe. Célszerű kertes házba, állatvédelmi telepre elajándékozni a húsvéti nyuszit, kiscsibét és a többi ajándékállatot.

Figyelembe kell vennünk az állatok kiszolgáltatott helyzetét, és azt, hogy ezzel az ember nem élhet vissza. Minden háziállatért az ember (az állat közvetlen megvásárolója, az állat gazdája) tartozik felelősséggel. Élőállat-ajándékozást visszatartó tényező lehet, hogy mára már bűncselekmény az állatkínzás! Ne licitáljunk internetes oldalakon sem élő állatra! Az egyik magyar portálon 500 forintról indulnak a licitek az élő nyulak esetében. Ha valaki ilyen módon vásárol élő állatot, akkor már maga a szállítás is állatkínzásos bűncselekménynek minősülhet, ha az átvétel nem személyesen történik.

Mit ajándékozzunk húsvétra? Élő állat helyett van alternatíva: csokidíszeket, szintetikus alapanyagokból készült figurákat - plüss játékot vagy tartós emléktárgyakat. Készítsen szeretteinek saját kezűleg ünnepi emlékajándékot...