Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 25. szombat, Pál

Interjúzás az Újbuda 60+ közösségfejlesztő program keretében

Újbuda 60+ közösségfejlesztő program

Albertfalván, Lágymányoson és Gazdagréten december 1-19. között összesen kb. 200 időskorú helyi lakossal szeretne az Újbuda Önkormányzata interjút készíteni. Keressük azokat a vállalkozó szellemű embereket, akik vállalják, hogy ebben az időszakban 30-40 percet rászánnak arra, hogy - előzetes egyeztetés után - otthonukban, vagy valamely nyilvános helyen felkeressék őket a közösségfejlesztők, vagy azok munkáját segítő egyetemi hallgatók, akik természetesen megbízólevéllel rendelkeznek.
A kérdezők neve megtalálható az Újbuda 60+ infópont recepcióján (tel: 372-3450 ) és egyetlen telefonnal ellenőrizhető. 


A beszélgetések során a közösségfejlesztő program munkatársai szeretnék megismerni a szomszédságban élő idős emberek életét, kedvet csinálni a programhoz, és rálelni a "szomszédsági önkéntességhez" kedvet érző idős emberekre. 

Kérjük segítsék válaszaikkal a közösségfejlesztők munkáját! 


A közösségfejlesztés a lokalitásból, a szomszédságból kiindulva a helyi közösségek aktivizálását, s - a közösség belső erőforrásait felhasználó - fejlesztését tűzi ki célul. Célja, hogy olyan önszerveződő közösségeket hozzon létre, melyek az időseknek terepet, fórumot biztosítanak a kommunikációra, így saját érdekeik megfogalmazására is, s megteremti a feltételét, hogy érdeklődésük és a maguk által fontosnak tartott értékek és szempontok szerint szervezzék a saját programjaikat. 


Az idősebb korosztály aktivizálásával az egész helyi közösség fejlesztését is szeretnénk elindítani. Hisszük, hogy a 60, 70, 80, akár 90 évesek nem feltétlenül csak és kizárólag "ellátandó öregek", hanem rengeteg olyan erőforrással rendelkezhetnek (pl. szabadidő, tudás, tapasztalat, helyismeret, részvétel önkéntes tevékenységekben, a közösség iránti elköteleződés), amelyeket lakóhelyük érdekében szívesen mozgósítanak.


A program kezdeti szakaszának legfontosabb célja, hogy minden szomszédságban megtaláljuk a megfelelő szomszédsági önkéntest, akit a közösség is elfogad, majd őket szerepükben megerősítsük, munkájukra felkészítsük, s a továbbiakban is támogassuk. 

Milyen a megfelelő szomszédsági önkéntes? 
A szomszédsági önkéntes fő jellemzője, hogy szívesen tevékenykedik a lakóhelyén, tájékozott a helyi történésekben, észreveszi és felkarolja az "ügyeket". Jól ismeri a környéken élő kortársait, szívesen beszélget. Meggyőződése, hogy "nem csak a húszéveseké a világ", háromszor annyi évesen is képesek az emberek arra, hogy sorsukat maguk irányítsák, sőt, még ennél is többre: hogy egy lakóhelyi közösség sorsának alakításában meghatározó szerepük legyen. A szomszédsági önkéntes csendes, lelkes és agilis, aki hatással van az emberekre, és van valami rejtett tehetsége arra, hogy a közösség érdekében "munkára bírjon" másokat is 

A programot irányító közösségfejlesztők és elérhetőségeik: 


Benedek Gabriella - Lágymányos szomszédságai 
E-mail: gabriellabenedek@digitaldream.hu 


Gyenes Zsuzsa - a Gazdagréti lakótelep szomszédságai 
E-mail: gyezsu@freemail.hu 


Péterfi Ferenc - Albertfalva szomszédságai 
Email: peterfi@kkapcsolat.hu 

Közösségfejlesztők Egyesülete, 
Cím: Budapest, 1011, Corvin tér 8. 
Telefon: (36-1) 201 57 28

Újbuda Önkormányzat (2008. 12. 01.)

 

Kapcsolódó linkek:
Újbuda 60+

 

Kapcsolódó tartalmak: