Lépten-nyomon találkozunk dobozból vagy kisasztalról zöldséget, gyümölcsöt, édességet, kávét, elemet, ruhaneműt, és kit tudja még, mi mindent kínáló alkalmi árusokkal. Sokan vásárolnak az olcsónak tűnő portékából, a jó üzlet reményében, mert manapság minden fillér, forint számít.
Olcsó húsnak azonban híg a leve. Gyakran lejárt szavatosságú élelmiszerek találnak ily módon gazdára, holott nem biztos, hogy a 3-4 szelet csokoládé 100 forintért történő vásárlása megéri, ha beleszámítjuk azt a gyógyszerköltséget is, amit az esetleges gyomorrontás miatt kell kifizetni, nem is beszélve arról, hogy sokan gyermekeknek szánják az édességet, a gyümölcsöt.
Az áruk eredete is kétséges, annak származásáról beszámolni ritkán tudnak, gyakran lopott termékről van szó, ezért számlát sem állítanak ki, a későbbi reklamáció ezért lehetetlen, pedig szinte bizonyos, amihez így jutunk hozzá, bármi legyen is az, silány minőség.
Sajnos egyre többször fordul elő az is, hogy ugyan fizetnek az áruért, de csak fűrészporral kitömött dobozt kapnak cserébe pénzükért.
A munkahelyükre vagy haza sietők nem ritkán 9-10 egymás mellé települt árust kerülgetnek a forgalmas aluljárókban, és kénytelenek elviselni az alkalmi kereskedők által ott felejtett piszkot, szemetet is.
A közterületeken engedéllyel nem rendelkező árusok az engedélyek beszerzésének elmulasztásán kívül az adók elcsalásával is megkárosítják a közösséget.
A közterület-felügyelő kötelessége, hogy a közterület-használat szabályait be nem tartó illegális árussal szemben helyszíni bírságot alkalmazzon, vagy az illetékes szabálysértési hatósághoz szállított visszatartott áru leadása mellett feljelentse a szabálysértőt.
Amennyiben kérdése vagy észrevétele van, kérjük, hívja a felügyelet ingyenesen hívható 06-80-220-220 vagy 06-80-330-330-as zöldszámait, segítse munkánkat, hogy mi is segíthessünk a fővárosiaknak.
Bűnmegelőzési Osztály, Fővárosi Közterület-felügyelet (2007. 07. 23.)