2010. augusztus 2-án nyitották meg a Gellért-hegyi Sziklakápolna új fogadóközpontját. Az esemény előkészítésében az Újbuda Közterület-felügyelet is részt vett. A hajléktalanokat kellett másik, kevésbé látogatott és még kevésbé szakrális helyre átirányítani. Bátor Botond, pálos tartományfőnököt kérdeztük a Sziklakápolna átalakulásáról, a hajléktalanokról és az Újbuda Közterület-felügyelettel kialakult együttmükődésről.
- Hogyan változott a Sziklatemplom élete a látogatóközpont megnyitásával? Több-e a vendég, a belépő hozza vagy inkább viszi a vendégeket?
- A Sziklatemplom élete a Pálos Fogadó Központ megnyitásával megváltozott. Természetesen a kolostor életét annyiban érinti, hogy már nem kell annyit foglalkozni az ide jövő turistákkal, hiszen nem ez az elsődleges feladatunk. Ugyanakkor az ide látogató turisták sokkal részletesebb ismertetést kapnak a Sziklatemplomról, annak történetéről és az egyetlen magyar alapítású szerzetesrendről, a pálosokról. Nehezen mérhető fel még pontosan, hogy növekedett volna-e a látogatók létszáma vagy nem, de meglátásom szerint többen és sokkal fegyelmezettebben jönnek, mint korábban.
- A hajléktalanok milyen problémákat okoztak Önöknek, talán magát a templom nyugalmát is háborították?
- A templom előtti koldulás önmagában még nem zavart volna annyira, ha pusztán csak koldulásról lett volna szó. Sőt, mi magunk is megtettünk mindent azért, hogy segítsük őket. Azonban több alkalommal előfordult, hogy háborgatták a templomot látogató turistákat és hívőket, sajnos még a szertartások rendjét is megzavarva. Nagyon nehéz helyzet alakult ki. Ez úgy tűnik, rendeződött és nagyon hálásak vagyunk a Közterület-felügyelet dolgozóinak is, akik segítségünkre siettek.
- Vannak-e randalírozó vagy drogos fiatalok a környéken?
- A Gellért-hegy nagyon alkalmas arra, hogy a bokrok között meghúzódva lehessen éjszakai életet élni. A kolostor udvarába is több alkalommal bemásznak fiatalok. Az összetört üvegdarabok, sörös dobozok mindennapos "díszítő" elemei környezetünknek.
- Milyen volt az együttműködés az Újbuda Közterület-felügyelettel, mennyi idő kellett a megnyugtató megoldás létrejöttéhez?
- Talán azért is húzódott sokáig az áldatlan állapot, mert abban
reménykedtünk, hogy a magunk erejéből, szép szóval, esetleg határozottabb, de mégis normális keretek között maradó fellépéssel megoldható a helyzet.
Be kellett látnunk, hogy segítség nélkül nem megy. Így aztán hónapokon át szükséges volt, hogy többször megjelenjenek a rend őrei és a közterület-felügyelők. Nekünk is kellemetlen volt a rendszeres telefonálgatás, de végül is rend van és ez a lényeg. A tél beálltával azonban biztos vagyok benne, hogy ismét szükséges lesz majd a környék ellenőrzése.
wihart-kiss
/Publikálva: 2010.10.25./