Az ellátottakra háruló költség aránya összességében nem növekedett, viszont valóban sor került az egyes szolgáltatások közötti hangsúlyeltolódásra. Amíg például a szociális étkeztetés térítési díja a harmadára, a házi segítségnyújtás óradíja 510 Ft-ról legfeljebb 345 Ft-ra csökkent, ezzel párhuzamosan került sor a nappali ellátás (klub) esetében is a térítési díj bevezetésére.
Fontos megjegyezni, hogy az ellátottakra háruló összeg, a személyi térítési díj - jövedelmi viszonyaik függvényében - az esetek többségében kevesebb az intézményi térítési díj összegénél. Maga az önkormányzati rendelet is tartalmaz egyes ellátásoknál jövedelem-arányos díjmegállapítást, illetve a szociális ellátásokról szóló törvény is felső korlátot szab, a szolgáltatásban részesülő személy jövedelme függvényében - a megfizetendő díj összegére.
Ha például valaki a szociális étkezést és az idősek klubját egyidejűleg veszi igénybe, akkor a két szolgáltatásért legfeljebb a saját jövedelmének (nyugdíjának) harminc százalékát,
ha pedig étkezés nélkül kívánja a klub szolgáltatásait igénybe venni, akkor pedig legfeljebb tizenöt százalékát kell megfizetnie. Ha pedig nem minden nap veszi igénybe a szolgáltatást, akkor a jövedelmének is csak az igénybevétel napjaira jutó részének a tizenöt, illetve harminc százaléka a maximálisan megfizetendő összeg.
Újbuda Önkormányzata (2008. 07. 23.)