Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 6. hétfő, Boldizsár

Aquincum Múzeum

Van új a föld alatt címmel mutat be a 2007. év legszebb ásatási leleteiből az Aquincumi Múzeum. Az időszaki tárlat az intézmény régi kiállítási épületében látható.


Az Aquincumi Múzeum immár tizenkettedik alkalommal rendezi meg hagyományos kiállítását, ahol minden eddiginél nagyobb alapterületen tekinthetők meg a tavaly előkerült régészeti leletek. A múzeum munkatársai hetven ásatást végeztek a fővárosban, melyek során közel kétszázezer leletre bukkantak. Az ebből készült válogatás felöleli az őskor, a római foglalás időszakának, valamint a népvándorlás korának összesen több mint tízezer évét.


A tárlat kiemelkedő és ritka lelete egy életnagyságú, díszpáncélos római katonát ábrázoló szobor, amely egy temető feltárásakor került elő, de az újbudaiak számára talán még érdekesebb lehet mindaz, amit a leendő újbudai városközpont területén találtak.


Az egykori Skála területén számos leletre bukkantak a régészek. Az innen előkerült kiállított tárgyak közt láthatunk például hétezer éves edényt és kőpengéket, mintegy ötezer évvel ez előttről pedig – késő rézkori Baden-kultúrából – geometrikus mintával díszített házfaltapasztások töredékét. Különleges leletnek számít az az arcábrázolással ellátott palack alakú edény, amelyet az újkőkor középső szakaszába készítettek. Jelentőségét az adja, hogy nem telepobjektumban, hanem egy feltehetően kultikus céllal feláldozott sírjából került elő, azt bizonyítandó, hogy ezt az edénytípust nem csak a mindennapi életben használták.


A római korból számtalan tárgyra bukkantak a Skála-ásatáson. Találtak több első századi fibulát (ruhakapcsot), kerámiapoharat, orsógombokat. A római korból származnak azok az érmek is, amelyeken Germanicus vagy éppen Vespasianus császár képmása látható.


Az Aquincumi Múzeum időszaki tárlatának nem csupán a Skála helyéről előkerült leletek miatt van újbudai vonatkozása, hiszen a madárhegyi építkezések területéről is több, sok száz évvel ezelőtt készült tárgy került a felszínre. Ezüstgyűrű a római korból, borostyánlevél- és indadíszítésű terra sigillata váza, második századi mécses, vagy éppen egy oltárkő, tetején az áldozat számára vájt mélyedéssel ezeket mind-mind a Madárhegy földje rejtette egészen tavalyig.


A Van új a föld alatt című kiállítást T. Láng Orsolya rendezte, és október 31-éig látogatható.

R.M.

Újbuda média (2008. 06. 23.)