Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
május 6. hétfő, Ivett, Frida

Aprópénz helyett SMS

Már nem kell bankszámla és internetes regisztráció ahhoz, hogy bárki, akinek van mobiltelefonja, aprópénz nélkül rendezhesse a parkolás díját. Életbe lépett ugyanis az a rendszer, amely bármely kártyás, vagy előfizetéses mobilról egyszerűen és azonnal elérhető.  

Új matricák kerültek a parkolóórákra. Budapesten és húsz nagyvárosban ugyanis életbe lépett az a parkolási díjfizető rendszer, amellyel bárki a saját mobiltelefonjáról, néhány gombnyomással kiegyenlítheti a parkolás díját. Egy korábbi mobiltelefonos rendszerhez képest ez az új annyival egyszerűbb, hogy nem kell semmilyen előzetes regisztráció és bankszámla ahhoz, hogy készpénz-mentesen fizethessenek az autósok. Ebben a rendszerben valamennyi mobiltársaság közreműködik, és a parkolás havi díja a mobiltelefon-számlával érkezik. Hogy az autó szélvédője mögött nincs érvényes parkolócédula, még nem jelenti azt, hogy a parkolóőr azonnal büntet. Minden mobillal fizető ugyanis bekerül a központi regisztrációba, amelyhez minden ellenőr hozzáfér.

A gyakorlatban a parkolás megkezdésekor a parkolóórán található telefonszámra sms-ben, egybeírva el kell küldeni az autó rendszámát. A visszaigazoló üzenet beérkezésével a fizetett parkolás megkezdődik. Amikor az autós visszatér, indulás előtt ugyanarra a telefonszámra újabb sms-t kell küldenie STOP üzenettel, és ezzel a rendszer a parkolási időt és a díj „számlálóját” lezárja.

A parkolásért tehát pontosan annyit kell fizetni, amennyi az ott töltött időnek megfelel, míg a készpénzes fizetéssel az autósok általában vagy túlkalkulálják a díjat, vagy kifutnak az időből, ami büntetéssel járhat. Persze ezért a kényelemért némi áldozatot kell hozni, az sms díján felül, parkolásonként 75 forintot számolnak fel.

Budapest ezzel a megoldással lekörözte a nemzetközi mezőnyt, mert bár a rendszer kézenfekvő, külföldön még sincs ilyen lehetőség, mondja Lakos Imre a főváros Városüzemeltetési és környezetgazdálkodási bizottságának elnöke, aki szerint minden olyan ötletnek nagy jelentősége van, amely az egyszerűbb nagyvárosi parkoláshoz vezethet. Budapesten ugyanis a számos közlekedési nehézség között az egyik neuralgikus pont a parkolás.