Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 27. szombat, Zita

A nemzeti egységről szólt az ünnep

ÚJ TARTALOM! A polgármester beszédét itt hallgathatja meg. Ma is a nemzeti egység szimbóluma 1956, mondta Molnár Gyula polgármester az ünnep délelőttjén. A Tétényi úti Szent Imre Kórház udvarán az 52 évvel ezelőtti események kapcsán, az akkor szolgálatot ellátó orvosok és ápolónők tiszteletére felállított emléktáblánál tartottak kerületi megemlékezést. Koszorúztak az Október huszonharmadika utcában, a Budafoki úton és Bartók Béla úton is, a forradalom emlékhelyein.

Nem mások mondják meg, mit gondoljunk 1956-ról, és nem mi töltjük meg tartalommal az ünnepet. Az akkori események hatnak ránk. Ez ünnepnap, mégpedig a magyar nemzet egységének ünnepe, mondta Molnár Gyula, Újbuda polgármestere, aki egyben megköszönte a Szent Imre Kórház dolgozóinak, hogy méltó módon folytatják áldozatkész elődeik hivatását. Erre a megemlékezésre Újbuda polgármestere meghívta a budai kerületek polgármestereit is, hogy közösen koszorúzzák meg az emléktáblát. Budafok, Óbuda és Hegyvidék Önkormányzata is képviseltette magát az ünnepen.

 

Az önkormányzati megemlékezések sorát az Október huszonharmadika utcai koszorúzás indította, ahol Gehér József a kerület oktatási bizottságának tagja mondott beszédet. Úgy fogalmazott, 1956-ban egységesek voltunk, mégis legyőztek bennünket. Most csak akkor győzhetnek le bennünket, ha nem vagyunk egységesek.

 

Az egyetemi ifjúság emléktáblájánál Fodor Vince alpolgármester szintén az összefogás időszerűségére utalt, amikor egy korabeli röplap szövegét idézte: legyen vége az öncélú pártoskodásnak és fogjon össze a nemzet egy nagy közös cél érdekében!

 

Az 52 évvel ezelőtti harcokban hősiesen helytálló, akkor egyetemistából lett tábornok, Schweger Tamás Bartók Béla úti lakóhelyénél Rétvári Bence országgyűlési képviselő, Lipp László atya és az egykori bajtárs, Lamos József mondta el ünnepi gondolatait az emléktábla megkoszorúzása előtt. Rétvári szólt az erőszak és a hazugság szerepéről az akkori diktatúrában és áttételesen a jelenlegi politikai életben. Véleménye szerint, ameddig vannak olyan fiatalok, akikben nem lehet elfojtani az igazság iránti vágyat, addig van esély a szebb jövőre.

 

Lipp László atya a morális leépülés ellen emelte fel a hangját. Szerinte egy ország számára nem a gazdasági, hanem a szellemi és a lelki kifosztottság a legsúlyosabb csapás.

 

Lamos József az 1956-os embertelenségre emlékeztetett egykori bajtársa, Schweger Tamás történetén keresztül.

 

A koszorúzásokon részt vett Veresné Krajcár Izabella alpolgármester, Józsa István országgyűlési képviselő, Antall József miniszterelnök özvegye, aki Újbuda díszpolgára, kerületi képviselők, '56-os és más civil szervezetek képviselői is.

 

B.A. - Újbuda Média (2008. 10. 23.)

 

A polgármester beszédét itt hallgathatja meg