A közbiztonságról, a közterületekről beszélgettek a budapesti polgármesterek Újbudán. A Fővárosi Önkormányzat Kerületi Koordinációs Bizottsága kihelyezett ülésén elsősorban a közterületek állapota, illetve a közbiztonság volt a fő téma. A polgármesteri találkozó helyszíne Újbuda Önkormányzata volt.
A közbiztonság kérdése is azon témakörök közé tartozik, amelyekkel nem lehet csupán kerületen belül foglalkozni. A lakosság azt szeretné, ha biztonságban és kiszámítható viszonyok között élhetne, fejtette ki Molnár Gyula. A rendezett viszonyokhoz hozzátartozik többek között a tisztaság, a rend, a megfelelő egészségügyi ellátás, ezen területek 70-80 százalékban azonban nem kerületi hatáskörbe tartoznak. A biztonságérzetet jelentősen meghatározzák a személyes tapasztalatok és a hallomások, sokkal inkább, mint a statisztikák. Hiába derül ki az a számadatokból, hogy egy kerületben alacsony a bűncselekmények száma, akinek épp most lopták el a mobiltelefonját, nem fogja így érezni.
A rendőrség jelenlegi állapotában sajnos nem tud maradéktalanul megfelelni a lakossági elvárásoknak, hiszen a számítások szerint száz rendőrből egyszerre csak tizenkettő jut az utcára, és munkaidejük jó részét elviszi más tevékenység, nem tudnak tehát állandó közterületi jelenlétet biztosítani.
Újbuda polgármestere úgy látja, a megoldást az jelentené, ha az Önkormányzat válna a közbiztonság - mint szolgáltatás - koordinátorává, ahelyett, hogy puszta szemlélője annak. A második lépés lehetne az önkormányzati rendőrség létrehozása. Ez a testület azonban nem olyan volna, mint a mai rendőrség, hanem kifejezetten lakosságközeli, megelőző funkciót ellátó rendőrség lenne. Foglalkozhatna a kiskereskedelmi egységek nyitva tartásával, a közterületi alkoholfogyasztással, köztisztasággal, a parkok rendjével, a graffitisekkel, vagyis olyan feladatokat látna el, amelyekre ma nem jut elegendő figyelem.
Csécsei Béla, Józsefváros polgármestere hozzátette, az önkormányzatok már jelenleg is nagyrészt vállalnak a rendőrségi munka finanszírozásában. A VIII. kerületben alapítványi formában történik a támogatás, és így közvetve még a rendőrkutya is önkormányzati tulajdont képez.
A kerekasztal-beszélgetésen résztvevők úgy vélték, az is probléma, hogy ahol már kialakítottak - nem kevés költséggel, önkormányzati finanszírozással - térfigyelő- rendszereket, az ahhoz tartozó monitorokat csak a rendőrök figyelik, pedig sok esetben, például az illegális szemétlerakásoknál hasznos volna, ha az önkormányzat is betekintést nyerhetne a felvételekbe.
A kerületi polgármesterek szorgalmazták, hogy mindezeket a TÖOSZ (Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége) megfelelő fórumán is vesse fel Molnár Gyula (lévén ő a TÖOSZ elnöke), illetve azok a polgármesterek, akik egyben országgyűlési képviselők is, álljanak elő a szükséges törvénymódosításokat célzó javaslatokkal.
Összegzésképpen, a polgármesterek hallgatólagosan egyetértettek - bár hivatalosan nem szavaztak róla - Molnár Gyula pontokba szedett javaslataival. Ahhoz, hogy a lakosság közrenddel és köztisztasággal kapcsolatos igényét a jelenleginél hatékonyabban lehessen teljesíteni, az önkormányzatoknak a közbiztonság koordinátoraivá kell válniuk, különösen szükséges az együttműködés az illegális szemétlerakóhelyek felszámolásában is, és kezdeményezik a vonatkozó jogszabályok olyan irányú módosítását is, hogy a térfigyelő- kamerás rendszerek diszpécseri oldali feladatainak ellátására köztisztviselői jogállású személy is jogosult legyen.
Rózsa M, Újbuda ÚJSÁG (2007. 12. 01.)