Tavaly megtört benne a tiltakozás a számítógép ellen, és elmentünk vásárolni egy laptopot. Ez év elején, pedig belépett az internetezők táborába, mondván a gyermeke külföldön él, és majd elektronikus levelezéssel tartják a kapcsolatot, így olcsóbb, gyorsabb...
Ezután megváltozott az olvasási szokása. Lényegesen kevesebb időt fordított a könyvekre, mert a számítógép rengeteg időt elvett a szabadidejéből.
Majd, jött a nagy felfedezés, hogy újságért sem kell naponta lemenni, mert az interneten is el lehet olvasni a napi sajtót. Ugyanott a könyvtárak sokasága várja, és hogy tovább tetézze az olvasás elhanyagolhatóságát - a számítógép fel is olvassa számára a könyvet.
Azt gondolom, ha - velem együtt - mindenki végez egy önvizsgálatot, szembesül a valósággal, hogy a múltban egyik könyv után olvastuk a másikat...
Az Újbuda internetes újság oldalán 2009. július 22-én jelent meg egy kedves ismerősöm cikke Olvasóra vár 80 ezer kötet címmel. Akkor nem sokat foglalkoztam az írás mondandójával, gondolva ilyen is van, és továbblapoztam. Most hogy mélyebbre "ástam" magam e témában, rádöbbentem, hogy el fogjuk hagyni olvasási szokásunkat. Feleslegessé válnak a könyvtárak?
Ha valaki közlésre adja írását - úgy gondolom - a hitelesség érdekében járjon alaposan a téma után. Én megtettem. Több könyvesboltban érdeklődtem, az elmúlt öt évben hogy alakult a forgalom?
Egy helyen sem kaptam olyan tájékoztatást, hogy növekedett a forgalom, a könyveladás. (Természetesen vannak, és még lesznek is szakmai és más sikerkönyvek, amelyek forgalma átlagon felüli lesz.)
Tudom, a fent említett cikk és ez sem fogja az embereket könyvkölcsönzésre, vásárlásra sarkallni. Az élet diktálta változások ellen nincs mit tenni. Olyan mértékű ma az emberek elfoglaltsága, hogy nincs idő mindenre. Mérlegelni kell, mi az elhanyagolható? Sokaknál sajnos a könyv lesz a vesztes.
Azért abban biztos vagyok, a változó világ nem viszi el életünkből a KÖNYVET!!!