Az igazi indíttatást e cikk megírására egy játszótéri történet adta. 8-10 év körüli gyerekek játszottak, és megütötte fülemet az alábbi párbeszéd:
'- Én leszek a király te meg az ágyas.
- Jó?'
Az Újbudán élő Dr. Csoma Mózessel Koreáról és ezekről a filmekről beszélgettünk.
Mennyire tükrözik Korea történelmét a televízióban vetített sorozatok?
Történelmi filmek ezek. A megjelenített szereplők valósak, Korea történelmét dolgozzák fel. Annyira valósak, hogy Kim Jusin Dél-Korea nemzeti hőse. Misil alakja valószínűleg fikció, mégpedig olyan fikció mely a régi korokból maradt fenn. Az ország egyesítése, a hwarangok és királyok ábrázolása hiteles.
A koreai történelemben ilyen jelentős szerepet töltöttek be a nők, mint ahogy látjuk?
Konfuciánus társadalom volt mindig is Korea. A nők társadalmi szerepe nem volt ekkora, mint ezekben a filmekben. A filmsorozatok készítői ezzel ellensúlyozták a kemény harcokat.
Ön a filmek szakértője. Hogyan kerül a filmmel kapcsolatba az ELTE Koreai Tanszékének adjunktusa?
Amikor a televíziós társaságok megvették ezeket a sorozatokat, akkor keresték meg az egyetemet. Az angol nyelvű filmeken több fordító dolgozott. Az én munkám egy részét a koreai tulajdonnevek, városnevek helyes kiejtése adta.
Miért éppen Korea?
Az 1990-es évben kezdtem el koreaiul tanulni. Egyetemi tanulmányaim alatt a távol- keleti történelemmel, ezen belül a koreai történelemmel ismerkedtem meg. Megszakításokkal összesen három évet töltöttem Dél-Koreában ösztöndíjjal. Ott ismertem meg a feleségemet is.
Mennyire nehéz nyelv a koreai? Sokan tanulják?
A távol-keleti - kínai, japán, koreai - nyelvek közül a koreai a legkönnyebb. Írásbelisége egyszerűbb, 40 betű megtanulása elég az írás-olvasáshoz.
Itt az egyetemen a Koreai Tanszék a 'friss' szakok közé tartozik - 2008-ban lett tanszék. Az érdeklődés nagy, a három évfolyamon 90 hallgatónk van.
Az itt megszerzett tudás 'piacképes'. A Magyarországon működő koreai cégeknek szükségük van koreaiul beszélő, az országot, szokásait ismerő emberekre.
Érdekességként említem meg végezetül, hogy az első évfolyamos hallgatók között többen azért jelentkeztek, mert ezek a sorozatok keltették fel a figyelmüket.
sztorma - 60+ Médiaműhely (2011. 06. 16.)