Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 20. hétfő, Fábián, Sebestyén

60+ Médiaműhely: Borhölgyek a borszalonban

A Feneketlen-tó melletti kis utcában bukkantam a Budai Borszalon üzletére. Érdeklődésemet felkeltette már az elnevezés is. Az üzlet előtt hangulatos kis kert várja a látogatót. Belépve igazi meglepetés ért...

Szakavatott eladó fogadott és érdeklődött milyen bort szeretnék, milyen célból. Igazi antialkoholista vagyok, csak felkeltette érdeklődésemet az üzlet, még soha nem találkoztam borszalonnal. A hölgy szívesen magyarázott a különféle borokról, majd Juhász Annamáriához irányított.


Annamária szívesen válaszolt kérdéseimre.


Miért borszalon?


- Remek kérdés. Azt mindenképpen ki szerettük volna hangsúlyozni a névben, hogy Budán vagyunk megtalálhatóak, a borszalon pedig egy kicsit elegánsabban hangzik, kicsit többet mond, mint a borszaküzlet. Rengeteg borkóstolót tartunk, a "szalon" talán erre emlékeztet egy kicsit, hogy hozzánk nem csak vásárolni jönnek a borkedvelők, hanem beszélgetni is egy kellemes pohár bor mellett.


Mikor nyitották az üzletüket? Milyen elhatározással, és beváltotta a reményeiket?


- 2006 márciusában nyílt meg a Budai Borszalon. Akkor még kisebb borkínálattal, mely azóta is folyamatosan bővül, egyre újabb és kiválóbb pincészetek jelennek meg palettánkon. Szerettük volna felhívni a figyelmet arra, hogy a hazai borászok is kiváló minőségű, zamatú, különleges borokat képesek alkotni. Fontosnak tartjuk, hogy a borfogyasztó, - főleg aki még kezdő e téren - megfelelő segítséget kapjon a borok kiválasztásban, ne vesszen el a polcok sokaságában. Legyen egy szakember, aki rávezeti, hogy melyik ételhez melyik bort érdemes kínálnia a vendégeinek. Az eddig eltelt három év alatt azonban a borszalon folyamatosan fejlődött, egyre többen ismertek meg minket, szájról szájra terjedt a hírünk, így a borkóstolóinkon ma már sokszor érvényes a "sok jó ember kis helyen is elfér" mondás.


A bor szeretetén kívül mi motiválta Önöket az üzlet megnyitásakor?


- Amikor felmerült az ötlet - a Lorántffy Zsuzsanna Borrend nagymesterének javaslata alapján - belevágtunk, hogy mi is bizonyítsuk, milyen kiváló borokat készítenek a hazai borászok is. Ennek érdekében nem csak az eladások során segítünk a borfogyasztónak a választásban, hanem rendszeresen meghívunk kóstolóinkra borászokat, hogy ők meséljék el a technikai hátteret az érdeklődőknek.


Milyen kapcsolatban állnak a Lorántffy Zsuzsanna Borrenddel?


- A Lorántffy Zsuzsanna Borrend referencia szaküzlete vagyunk, tartjuk a borrend zászlós borait a terméksorunkban, illetve rendezvényeinken, amikor van rá lehetőség, jelen vannak néhányan a borhölgyek közül.


Mit takar a zászlós bor elnevezés?


- Egy-egy bor vagy borlovagrend által kiválasztott a termőhelyet jól szimbolizáló bort.


Kik, és milyen céllal jönnek a Borszalonba?


- Legtöbb esetben a környékről jönnek be vásárlók, fiatalok, idősebbek egyaránt, akik egyre inkább elvárják a borokkal, borkóstolással kapcsolatos szakmai információkat. Általában egy konkrét vacsorához, ételhez keresnek borokat, vagy ajándékba, vendégségbe viszik.


Tudják-e befolyásolni a borfogyasztási szokásokat, különösen a minőségi borkultúra irányába?


- Úgy gondolom, igen. A borkóstolóinkat egy-egy pincészet tulajdonosa, borásza tartja, majd utána vendégeink feltehetik kérdéseiket, s azokat meg is vitatjuk az előadóval. Sok kételyt tudunk eloszlatni a borkészítéssel kapcsolatban, illetve sok érdekes információval lesz gazdagabb a résztvevő, természetesen a minőségi borfogyasztás tekintetében is.


Tudja-e befolyásolni a borkóstolás a fiatalabb résztvevők borfogyasztási szokásait?


- Igyekszünk az üzletben tartott borkóstolók árát fiataloknak, egyetemistáknak is elérhető szinten tartani, hogy körükben is terjedjen a minőségi borfogyasztás kultúrája. Vélhetően ennek köszönhető, hogy az utóbbi időben egyre több fiatal vesz részt ezeken a kóstolókon, méghozzá igen élénk érdeklődést mutatva az előadás iránt. Az ott kapott információk pedig biztos vagyok benne, hogy sokat változtatnak a fogyasztási szokásokon, sőt, legtöbbször azt tapasztaljuk, hogy sikerül őket még kíváncsibbá tenni a különleges magyar borokat illetően.


A borkóstolások után alakul-e ki újabb vásárlói kör?


- Természetesen igen. A borkóstolókra a saját vevőkörünk jön általában, akik mindig hoznak magukkal egy-két új ismerőst, barátot, legközelebb pedig már ők is hoznak ismerősöket, akik gyakran visszajárnak vásárolni is. A három év alatt már baráti körök is kialakultak a vendégeink körében.


Fontos-e az, hogy az üzletben a minőségi borokhoz értő eladó dolgozzon?


- Mindenképpen. Mint említettem, a vevőink is elvárják, hogy szakembertől kapjanak hiteles és használható információkat, tudást, és ez is azon dolgok közé tartozik, amivel mi többet tudunk adni a különböző abc-knél, szupermarketeknél.


Igazán köszönöm Önnek a beszélgetést, sokkal többet tudtam meg a borokról. Legközelebb, ha bort veszek ajándékba biztos, hogy körültekintőbben fogok vásárolni.

sztorma - 60+ Médiaműhely (2009. 11. 10.)