Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 6. hétfő, Boldizsár

60+ Médiaműhely: A rendőrségen voltam

Sok barátot és idegent faggattam; mit kérdezne a kerület rendőrkapitányától. Legnagyobb csodálkozásomra, senkinek nem volt kérdése. Meglepődtem, hiszen nálunk is előfordul pénzautomata, bank, valamint üzlet elleni bűncselekmény.

Valamikor viszolyogtam, ha a rendőrségre kellett menni valami ok miatt - van, akinek most is van miért. Én ma nyugodtan lépkedek, mert egy olyan beszélgetésre megyek, amikor én kérdezek. Sok barátot és idegent faggattam; mit kérdezne a kerület rendőrkapitányától. Legnagyobb csodálkozásomra, senkinek nem volt kérdése. Meglepődtem, hiszen nálunk is előfordul pénzautomata, bank, valamint üzlet elleni bűncselekmény.

Újbuda Budapest legnagyobb kerülete, mégis "nyugalmasnak" mondható. Ez a kerület lakóinak életvitele miatt van így, vagy ilyen jól dolgoznak?- kérdezem Újbuda rendőrkapitányától, Dr. Balázs Norbert úrtól.

- Egyáltalán nem mondanám nyugalmasnak Újbudát. Ha Budapest más kerületeivel összehasonlítom, akkor sajnos "előkelő" helyen vagyunk a betöréses lopások, a gépkocsi feltörések, és a gépkocsilopások számában. Sok ilyen bűncselekmény történt az elmúlt években, de minimális csökkenés azért kimutatható.

A rendőrök munkája sem nyugalmas, mert nem csak bűncselekményeket kell megelőzni, hanem közlekedési baleseteknél is segítséget kell nyújtanunk, és részt veszünk a forgalomirányításban is. Újbudának nagy a gépjárműforgalma - hiszen itt jön be az M1 és az M7 autópálya -, így arányában több közlekedési baleset történik. Nem nyugalmas az életünk, mert ugyan kerületi rendőrök vagyunk, de Budapest más kerületeiben is látunk el szolgálati feladatokat, sporteseményeken, vagy tömeges megmozdulásoknál.

A kerületben eredményesen dolgozik a polgárőrség. Mennyiben tudják segíteni a munkájukat?

- Újbudán több polgárvédelmi egyesület van. A Sashegy polgárvédelmi egyesülettel napi kapcsolatunk van, ők mindennap bejönnek a kapitányságra, és megkérdezik melyik területre, menjenek. Ott járőröznek, ahol szükséges. Alkalmanként vannak vegyes járőri szolgálatok, amikor a polgárőrök mellé beültetünk egy felkészített egyenruhás rendőrt, így a szakmai fogásokat meg tudják tanulni. Rendszeresen tartunk felkészítéseket, előadásokat a polgárőröknek, hogy az intézkedéseik szakszerűek és jogszerűek legyenek.

Sokszor előfordul, hogy éjszaka a fiatalok hangoskodásukkal zavarják a pihennivágyók nyugalmát. Telefonos bejelentésükre előfordul, hogy olyan választ kapnak, "nincs kit küldeni". Van, ahol ritkább a járőrszolgálat. Jól látom?

- Olyan választ soha nem adunk, hogy nincs ember, mert az jogszabályellenes, és etikátlan is lenne. Olyat mondhat a kolléga, hogy most nem tudok küldeni senkit, mert máshol intézkednek. Volt olyan kolléga, aki szakszerűtlenül, inkorrekt módon azt mondta "nem tudok küldeni senkit, hagyjon békén". Ezt a kollégát felfüggesztettem, amíg vele szemben le nem folytattuk az eljárást. Újbuda nagy terület, és ha valaki nem jelzi az eseményt, nem telefonál, nem tudunk segíteni. Sokan félnek bejelentést tenni, mert tartanak a retorziótól, ha a nevük nyilvánosságra kerül.

Milyen telefonszámon lehet név nélkül bejelentést tenni?

- A 107 vagy 112 telefonszámon. Sajnos az állampolgárok tanúzási hajlandósága visszaesett, ezért se adják meg a nevüket bejelentéskor. Nem örülünk neki, de ettől mi még tesszük a dolgunkat, segítünk.

Az elmúlt időkben sokszor lehetett tapasztalni, hogy a rendőrök "tekintélye" megcsorbult. Várható olyan törvény, amelyik ezt visszaállítja?

- Ez sajnos világjelenség. Londonban, egyes kerületekben - ahol korábban a bobbyk soha nem hordtak fegyvert - most géppisztollyal végzik a járőrszolgálatot. Évente az európai fővárosok rendőrfőkapitányainak szakmai konferenciáján megállapítják, hogy a rendőrök tisztelete eltűnt, és divat lett, hogy rendőröket szándékosan megtámadjanak. Ennek az is az oka, hogy a törvények visszatartó ereje minimális. Régen tisztelték a rendőröket, mert jobban felkészült "szakemberek" voltak, hosszú ideig megmaradtak a pályán. Velük nem lehetett viccelni.

Ha valaki rendőrnek jelentkezik, milyen alkalmassági vizsgának kell megfelelnie? Vizsgálják a korrumpálhatóságát?

- Amikor valaki rendőrnek jelentkezik, és hivatásos állományba kerül, van pszichológiai vizsgálat, és azon belül van egy minimális szűrés, hogy van-e hajlama a korrupcióra. De visszakanyarodva a tiszteletadásra; az állampolgárok nem fogják tisztelni azt a hatósági embert, aki nem úgy van felöltözve, nem úgy viselkedik, mint egy "vérbeli" rendőr, nem tisztelettudó, és szakmailag nincs kellően felkészülve. Sajnos van közöttünk ilyen is. Ez a helyzet a korrupcióval is; az a társadalom, amelyikben a korrupciót a nagy többség elfogadja, ott a rendőrök is megteszik, jogosnak érzik. Nagymértékben befolyásoló tényező még, hogy - sajnos - elmarad a rendőri fizetés a versenyszféra fizetésétől. Ez is kiváltó oka a rendőri korrupciónak, néhányan megbotlanak, de ez nem mentsége a magyar rendőröknek.

Végül mivel elégedett, és mire a legbüszkébb?

- A kollégáim hosszú évek óta, nagyon nehéz körülmények között, - nagyon nagy leterheltséggel - dolgoznak. Olyan felderítési eredményeket produkálnak, amivel Nyugat Európában is megállnánk a helyünket, pedig ott jobbak a rendőrök körülményei. Büszke vagyok arra, hogy jó néhány kollégám jött ide dolgozni, azért mert én hívtam őket.