Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
május 23. csütörtök, Dezső

Káosz az utakon a ferencvárosi óriásbomba miatt

Legalább kéttonnás bombát találtak a főváros IX. kerületében hétfőn este a Vaskapu és a Tóth Kálmán utca kereszteződésében; kedden reggel 9 órától elkezdték a terület kiürítését, ami mintegy 15 ezer embert érinthet - közölte Hajdu Gábor ezredes, tűzszerészparancsnok. Az útlezárások miatt több iroda is bezárt és néhány BKV járat sem indult el. További részleteket itt olvashat.

Legalább kéttonnás bombát találtak a főváros IX. kerületében hétfőn este a Vaskapu és a Tóth Kálmán utca kereszteződésében; kedden reggel 9 órától elkezdték a terület kiürítését, ami mintegy 15 ezer embert érinthet - közölte Hajdu Gábor ezredes, tűzszerészparancsnok. Az útlezárások miatt több iroda is bezárt és néhány BKV járat sem indult el. További részleteket itt olvashat.
A kiemelés idejére egykilométeres körzetben mindenkit kitelepít a rendőrség. Több főútvonalat és utcát lezárnak, csakúgy mint a Lágymányosi hidat. A Petőfi hídon egyenesen át lehet haladni, de a hídlejáróknál nem lehet majd lekanyarodni. A csepeli HÉV sem közlekedik az érintett szakaszon - tájékoztatott a parancsnok. 

Hajdu Gábor elmondta: a kitelepítés mintegy hat órát venne igénybe, ezért azt már nem rendelték el a késő esti órákban. A bomba típusa egyelőre nem ismert, mivel egy részét és a gyújtószerkezetet még mindig föld borítja, így a pontos méreteit sem lehet meghatározni - tette hozzá Hajdu Gábor. 
A bombát egy építkezési területen találták, a régi malom bontásakor. A tűzszerészek kedden reggel végzik el a bomba kiemelését és hatástalanítását.A tűzszerészparancsnok hangsúlyozta, hogy senki sincs veszélyben. A rendőrség felügyeli a területet. Paál Kálmán, a IX. kerület polgármesterének tanácsadója: viszonylag kevés lakóház található a környéken, viszont több állami hivatal és közintézmény is van a közelben. 

Forgalomátszervezés várható 

A IX. kerületi rendőrkapitányságon kedden reggel fél nyolckor ülnek össze az illetékesek, akkor dől el az is, hogy pontosan milyen forgalmi változások lépnek életbe a Ferencvárosban talált óriásbomba miatt szükségessé vált kitelepítések idején - közölte a Fővinform fődiszpécsere. Gresz Mihály hétfőn elmondta, hogy minden eshetőségre van tervük, de csak a tűzszerészektől és a rendőrségtől kapott tájékoztatás nyomán dönthetnek a forgalom átszervezéséről. Az utazók tájékoztatására több kollégát is berendeltek, akik a főbb csomópontokban hangosbeszélőn közlik a változásokat. 

Nyolcezer világháborús bomba 
Az Egyesült Államok repülőgépei csaknem nyolcezer tonna bombát dobtak a második világháború során Budapestre. Átlagosan minden 12. bomba "bedöglött", a célt csak mintegy egyharmaduk találta el. Az első magyarországi szőnyegbombázást 1944. április 3-án hajtották végre a szövetségesek. E naptól kezdve több mint fél éven át, egészen szeptember 20-áig bombázták Magyarországot a dél-olaszországi repülőterekről induló amerikai gépek. Budapestre 7 ezer 864 tonnányi bombát dobtak az amerikaiak. Már a legelső amerikai támadás éjjelén megkezdte a brit és a kanadai légierő is a kiegészítő bombázásokat és a hajózó utak elaknásítását a levegőből. 

Hadászati célpontokra támadtak 
A brit királyi légierő ilyen méretű - négyezer fontos - bombái voltak a "blockbuster" vagy "cookie" néven ismert hagyományos bombák. Nevüket onnan kapták, hogy egy egész háztömb felrobbantására elegendő robbanóerővel rendelkeztek, és kéttonnás, négytonnás, valamint 5,5 tonnás súlyúak voltak.A szövetségesek a magyar területeken nagy gépekkel, nagy magasságból és nagy kötelékekkel elsősorban hadászati célpontokat - üzemanyag- és lőszergyárakat, raktárakat, vasúti csomópontokat, repülőtereket és üzemeket, olajfinomítókat, valamint szállítási vonalakat és hidakat - támadtak. 
Nem nyitott ki a Haller utcai és a Vaskapu utcai APEH-iroda a Ferencvárosban talált kéttonás bomba hatástalanítása és az elrendelt kitelepítés miatt Az adóhatóság szóvivője közölte: bíznak benne, hogy szerdán már teljes nyitva tartással tudják fogadni az ügyfeleket a két irodában. 

Ezek a BKV-járatok nem közlekednek 

HÉV: A csepeli HÉV a teljes vonalon közlekedik, de a Lágymányosi hídnál nem áll meg. 
A ráckevei HÉV a városba befelé Pesterzsébet felsőig szállít utast. Onnan üresen érkezik a lezárt területre, ahonnan az utasokat felszedi, és kifelé elszállítja őket. 
Villamosok: A 24-es villamos a Festetics tér és a Nagyárad tér között szállít utast, majd a lezárt területről kifelé menet felszedi az evakuáltakat. A 30A nem közlekedik, helyette a 30-as jelzésű villamosok sűrűbben indulnak. A 30-as a lezárás határáig hoz utasokat, bentről viszont mindkettő járat elszállítja őket kifelé. 
Buszok: A 23, 23 gyors járatok az Ady tér felől tesznek egy kitérőt a 3-as villamos határ úti megállójához. Onnan utasokat nem szállít, a Soroksári úton bejön a lezárt területre, ahonnan felszedi és a Boráros térről kifelé szállítja az utasokat. Az 54, 55-ös buszok a Nagykőrösi (Határ úti) megállóig közlekednek, ott az utasok átszállhatnak a 3-as metróra. Onnan a buszok üresen bejönnek, kifelé rendesen közlekednek. 
A Ferenc busz nem közlekedik. A 103-as a Dombóvári útig szállít. A BKV azt kéri, hogy a metróra átszálló utasok az Etele térről inkább a 7-173 gyorsbusszal jöjjenek a belvárosba. A 103 bejön a bezártra körzetbe, onnan kifelé szállít, de visszafelé a Népligetből nem hoz utasokat. A 179-es Pesterzsébet központig közlekedik.

Hírkereső (2008. 07. 29.)