Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 26. péntek, Ervin

Galambok és robotok - címlapon a lágymányosi kutatások

Postagalambok tájékozódási viselkedését vizsgálja Vicsek Tamás professzor kutatócsoportja az ELTE Természettudományi Karának Lágymányosi Campusán. Az eredményekről címlapon számolt be áprilisi számában a Nature, a világ vezető tudományos lapja.

Hogyan maradhatnak együtt egy galambcsapat tagjai és hogyan döntik el, ki ismeri legjobban a hazavezető utat, ennek megismerésére végeztek kísérleteket lágymányoson 2008 őszén a kutatók. A vizsgálatokat egy öt évre szóló Európai Uniós támogatás elnyerése tette lehetővé.

A madarak viselkedésének megfigyelése modelül szolgál egy olyan robot-raj kifejlesztéséhez amelyek repülését nem kell kívülről irányítani. A kísérletek során a galambokra rögzített miniatűr GPS készülék adatait dolgozták fel, amely a Biológiai Fizika Tanszéken dolgozó csoport saját fejlesztése. A műszer egyik különlegessége, hogy egységnyi idő alatt sokkal több adatot szolgáltat, mint a hagyományos készülékek.

Az elemzések során kiderült, nagyjából 0,3 másodperc alatt döntik el a madarak, hogy melyik társukat követik az irányváltásokkor. Azt is megfigyelték, hogy vannak a csapatban olyan egyedek, akik rendszeresen a raj élére állnak, tehát valószínűleg -ugyanúgy ahogy egy embercsoport esetében is-, vannak jobban tájékozódó, és kevésbé jól navigáló madarak. A kutasási project honlapján videoanimáció mutatja be, hogyan cserélnek helyet a galambok repülés közben.

A kísérletek részleteinek ismertetését a kutatócsoport tagjaival készített intejúban olvashatják az Újbuda újság következő számában.