Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 27. szombat, Zita

Sajtónyilatkozat: Föld Napja - Bicikliút rehabilitáció (IDF-BFE)

A Budai Fiatalok Egyesülete és az Ifjúsági Demokrata Fórum tagjai a Föld Napja alkalmából, figyelem felhívásnak szánva, megtisztították, letakarították a XI. kerületi Mezőkövesd utca körülbelül 200 méteres bicikliút szakaszát. A helyszíni sajtónyilatkozat anyagát az alábbiakban közöljük.

Itt a legfőbb ideje annak, hogy mind a lokális, mind a nagypolitika nagyobb hangsúlyt fektessen a környezetvédelemre. A környezettudatos nevelésre, környezetbarát technológiák és közlekedés támogatásra.

Hiszen ha, ez nem történik meg, és így folytatjuk, ahogy eddig, akkor néhány évtizeden belül olyan életkörülményeket teremtünk magunknak, gyermekeinknek, mely körülmények között az élet minősége romlik, méghozzá drasztikusan. És életfeltételeink romlásán túl még nagyon sokat veszítenénk életünk szépségéből, lehetőségeiből, értékeiből.

Hiába hozzuk rendbe a gazdaságot, hiába reformáljuk meg a nyugdíjrendszert, hiába építjük ki az Európai Unió még hiányzó intézményrendszerét, hiába gondoskodunk a következő generáció anyagi jólétéről, ha a természetet, az egészséges környezetet nem sikerül megóvnunk.

Hiába a jólét, ha nem lesz tiszta ivóvizünk...

A gazdaságba, üzleti életben is fontos témává kell válnia környezetünk védelmének. Ez alatt nem elsősorban csak az új, környezetbarát technológiákra gondolunk, hanem arra, mikor a környezettudatosság üzletpolitikai is lesz, ahogy nyugaton a vállalatok fontos területnek tekintik a zöld témát, ebben is versenyeznek, hirdetik magukat, a környezettudatosságot, és megéri nekik.

Mi Ifjú Demokraták és a Budai Fiatalok Egyesületének tagjai saját eszközeinkkel, figyelemfelhívásokkal, rendezvények és találkozok szervezésével, állásfoglalások kiadásával, az önkormányzat különböző bizottságaiban végzett munkánkkal és természetesen olyan akciókkal, mint a mai is, megpróbálunk mindent megtenni azért, hogy valami változzon.

Félelmeinket erősíti az angol Gazdasági Minisztérium által nemrégiben nyilvánosságra hozott Stern-féle jelentés, mely hazánkkal kapcsolatban az ivóvíz bázis szennyeződésére, valamint bizonyos területeink elsivatagosodásának veszélyére is felhívja a figyelmet.

Sok mindent megtehetünk magunk is a környezet védelme érdekében, saját háztartásunkban, munkahelyünkön.

Lehetőség szerint szigetelni kell ingatlanjainkat, minél több energiát kell megtakarítanunk, mondjuk, például a különböző műszaki cikkeket még készenléti állapotban se hagyjuk, főképpen, ha esetleg hosszabb-rövidebb időre elutazunk.

Meg kell próbálnunk minél több hulladékot külön gyűjteni, azokat újrafelhasznosító, hulladékszigetekre eljutatni.

Rengeteg energiát takaríthatunk meg azzal, ha a hagyományos villanykörték helyett energiatakarékos izzókat és fénycsöveket használunk.

Fontos, hogy takarékoskodjunk a vízzel is, hiszen hazánk hiába Európa egyik legnagyobb vízbázisa, mi is jelentős vízhiányt szenvedhetünk néhány évtizeden belül. Meg kell próbálnunk még kevesebb vegyszert, kémiai anyagot használni.

Azzal is sokat tehetünk, ha újrafelhasznált papírból készült termékeket vásárolunk. És akkor még nem beszéltünk az utcáinkat és erdeinket oly sokszor elborító szemétről...

Ezek a kérdések ma már nem mellékesek, nem valamikor, hanem most, minél előbb kell foglalkoznunk a környezetvédelemmel. Hiszen a 24. órában vagyunk.

S ha más nem is ösztönzi az embereket, tessék ráébredni, hogy mai társadalmunk nagy része már meg fogja érni a változásokat, melyek ránk várnak a következő időkben.

Most nem szeretnénk bele menni az üvegházhatás, az általános felmelegedés kérdésébe, de tény, hogy már ma is egyre gyakrabban jelentkeznek szokatlan környezeti és meteorológiai jelenségek, áradások, árvizek és aszályok, melyek figyelmeztetnek bennünket, hogy így nem mehet tovább.

De, hogy ne csak általánosságba beszéljünk.

Nagyon fogunk örülni a 4-es metrónak, ha egyszer elkészül, de a felszíni tömegközlekedés párhuzamos fejlesztése nélkül az egész semmit sem ér.

Hiába a metró, ha nem épülnek P+R parkolók, hogy az autósok ezekben hagyva gépjárműveiket vehessék igénybe a metrót és a tömegközlekedés egészét, így minél több autótól megkímélve a fővárost, a fővárosiakat...

Budapest és a kerület tekintetében egyaránt fontos terület kellene, hogy legyen a városi hajó közlekedés és a bicikli útak fejlesztése. A budapesti kerékpárutak sajnos általában a semmiből a semmibe vezetnek, nem alkotva valódi hálózatot. A kerületünkben ígért bicikliút építések elmaradtak, mert a már megtervezett szakaszok egyszerűen nem feleltek meg az Európai Unió szabványának, így azokat nem támogatták.

Nagyon örülnénk neki, ha a bicikliút építés, a fatelepítő és parkosító programok, környezetvédelmi elképzelések nem csak kampány időszakban lennének fontosak.

A környezettudatos gondolkodás fontos eleme, témája a mezőgazdaság. Óvnunk kell bolygónkat, önmagunkat a génmanipulált nővények, állatok tekintetében. Az ember nem avatkozhat be a természet rendjébe következmények nélkül. Nem ismerjük elégé a körforgások, biológiai folyamatok működését ahhoz, hogy felelőtlenül beavatkozzunk, pusztán rövid távú célok, sikerek reményében. A természet rendjének ilyen módú rombolása csupán egy újabb állomása annak a pusztításnak, amit a földünkkel, gyermekeinkkel szemben elkövetünk.

Somogyi Bálint, XI. kerületi IDF, Elnök - Bajkó-Sokoray István, Budai Fiatalok Egyesülete, Elnök (2007. 04. 23.)