Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 20. szombat, Tivadar

Újbudai városközpont

Újbudai városközpont

Újbuda új központjáról tartott sajtótájékoztatót Molnár Gyula polgármester, Fegyverneky Sándor országos főépítész és Glavatity Gábor az ING Real Estate ingatlanfejlesztő cég projekt menedzsere.


Új városközpont Újbudán. A beruházás az egykori SKÁLA helyén magánerőből épül, az ING Real Estate beruházásában. A központ mellett a beruházó összesen 2 milliárd forintért a környéket, a környező utcákat is átalakítja. 

Molnár Gyula Újbuda polgármestere ismertette azt a folyamatot, melynek eredményeként az elmúlt 30 évben a városrész funkciója megváltozott. Az egykori BEAC sportpályák helyén modern üzletközpont létesült, és mellé egy hatalmas parkoló épült. A SKÁLA a hetvenes és nyolcvanas évek fogyasztói igényeinek felelt meg, népszerűsége a kilencvenes évek közepétől csökkent. Az ezredfordulóra a XI. kerület egyik büszkeségéről kiderült, hogy nem illik be az egyre inkább a Belváros részévé váló kerületközpontba. 


Régi vágyunk, hogy Újbuda belvárosa megújuljon és a főváros egyik fontos kereskedelmi, és kulturális központja legyen. Idén nyílt meg a lehetősége annak, hogy a szabályozási terv módosításával megteremtsük annak a feltételét, hogy egy korszerű, a kerület arculatához illeszkedő épületegyüttes jöjjön létre. Ebben az ING megfelelő partnernek bizonyult, hiszen nemcsak az egykori Skála helyén épít egy új városközpontot, hanem az épület környezetét is átépíti. Megváltozik a környék jellege, arculata: több zöldfelület, több gyalogosoknak visszaadott terület, park, és sétálóutca épül. 

Fegyverneky Sándor országos főépítész, az országos tervtanács elnöke szerint a „dobozszerű” bevásárlóközpontok építésének ideje lejárt. A vidéki városok és a budapesti kerületek a városközpontok megújítása érdekében az épített környezetbe illeszkedő, az emberek sokféle igényeit kielégítő multifunkcionális épületegyüttesek, és közösségi terek létrehozásán fáradoznak. Ilyen megújítási és megújulási szándék vezeti Újbuda, Zugló és Kispest belvárosának átépítését. A sikerhez az önkormányzatok és a beruházó szoros együttműködése szükséges. Újbuda önkormányzata és az ING ingatlanfejlesztő cége ebben jó példát mutat. 


Az Építési törvényben szabályozásra került a településrendezési szerződés hozzájárulás is. 


A jogszabály lehetővé teszi, hogy az önkormányzat és az ingatlanfejlesztő cég megállapodásban rögzítse a beruházáshoz közvetlenül kapcsolódó, a kerület, a város, a település lakóinak igényeit szolgáló kiegészítő fejlesztéseket. Ez a törvényi lehetőség mindkét fél kiszolgáltatottságát csökkenti, átláthatóvá, ellenőrizhetővé teszi a kapcsolódó beruházások finanszírozását. 


A Fővárosi Önkormányzat, Újbuda önkormányzat és az ING által kötött megállapodás szerint 2 milliárd forint értékű fejlesztés valósul meg. 

Glavatity Gábor az ING Real Estate ingatlanfejlesztő cég projekt menedzsere ismertette azt a folyamatot, melynek eredményeként 2009 őszére új belvárosa lesz Újbudának. Az ING filozófiájának központi gondolata az értékteremtés. Ez a szemlélet vezette a céget, amikor a három hektáros, saját tulajdonú telek hasznosításán gondolkodtak. A beruházásnak egyszerre kellett megfelelni az üzleti szempontoknak és a magas esztétikai követelményeknek. Ezért nem csak a saját ingatlan fejlesztésére gondoltak, hanem a környezet kialakítására is nagy hangsúlyt helyeztek. 


A projekt előkészítése során a tervezett építkezés környezetében élők véleményét is figyelembe kívánták venni, ezért közvélemény kutatást készítettek és Tájékoztató Irodát nyitottak a lakossági vélemények megismerése érdekében. Jogszabályi kötelességüknek eleget téve elkészítették a környező épületek műszaki állapotfelmérését, melynek jegyzőkönyveit átadták a társasházi közös képviselőknek. 


Az építkezéssel szemben, az Október Huszonharmadika utca 1 szám alatt most megnyíló ING Tájékoztató Irodában nemcsak az épületegyüttes makettja és tervei, hanem a műszaki állapotfelmérés jegyzőkönyvei megtekinthetők. Az építkezés teljes időtartama alatt folyamatosan ellenőrzik a környező épületeket, hogy az esetleg felmerülő problémákat idejében észleljék, és az épületek védelmét szolgáló szükséges intézkedéseket megtehessék. A terület előzetes régészeti feltárása is megtörtént, erről bővebb információval a BTM (Budapesti Történeti Múzeum) külön sajtótájékoztató keretében fog beszámolni. 

Újbuda városközpontjának kialakításához szükség van további beruházásokra. Indokolt, hogy a piac mögötti parkolók a föld alá kerüljenek, hogy megépüljön a kerület első sétáló utcája, a Kőrösy utcában, hogy a Bercsényi utca zajterhelése csökkenjen, hogy a Metró megállóhoz további parkolók létesüljenek. 
Ezért az ING kezdeményezte a Kerületi és a Fővárosi Önkormányzatnál a rendezési terv módosítását, és vállalta, hogy saját költségén megépíti a városközpont kialakítása mellett a környezet szebbé, élhetőbb városi környezetté tételéhez szükséges létesítményeket. Ez mintegy 2 milliárd forintos hozzájárulást jelent. 

Az Újbudai Városközpont a XI. kerület szívében - a volt Budai Skála területén - az Október huszonharmadika utca, Kőrösy utca, Váli utca, Bercsényi utca által határolt területen valósul meg 2009. őszére. 


Fejlesztője a világ számos országában jelen lévő ING Real Estate, mely egyaránt valósít meg sikeresen kis fejlesztéseket, valamint nagyméretű és összetett, vegyes használatú projekteket, az értékteremtést mindig szem előtt tartva. 


Az Újbudai Városközpont Pestről és Budáról is könnyen megközelíthető, bejáratott kiskereskedelmi helyszín. A 100 méterre található Móricz Zsigmond körtér, és a 4-es metró leendő két közeli megállója a jó tömegközlekedést garantálja.

Újbuda Önkormányzat (2007. 11. 30.)

 

Kapcsolódó cikkek:

Bontják a Skálát (2007. 09. 05.)

 

 

 

Kapcsolódó tartalmak: