Mint arról korábban beszámoltunk, Molnár Gyula polgármester arra kérte a főpolgármestert, ne írja alá azt a csereszerződést, amelynek alapján a főváros egy III. kerületi ingatlanért cserébe az Estivo Kft. tulajdonába adja, egyéb ingatlanokkal együtt, a Kelenföldi Városközpontot. Ezt a kezdeményezést a kerületi Fidesz képviselőcsoportja is támogatja, jelentette be szerdán Kupper András frakcióvezető.
A városházán tartott tájékoztatón Kupper András mellett jelen volt Balás Piri László, a kerület Városgazdálkodási Bizottságának elnöke és György István, a Fővárosi Közgyűlés Pénzügyi Ellenőrző Bizottságának elnöke is. György István szerint az ingatlancseréről szóló fővárosi döntés több okból is kifogásolható. Egyrészt a cserealapot képező ingatlanok egy részére korábban jóval magasabb áron érkezett vételi ajánlat, mint amilyen áron a csereszerződésben szerepeltetik azokat. Az eltérés mintegy 370 millió forint. További problémát vet fel a szerződésbe foglalt áfa-mérték, amely 90 millió forintos eltérést eredményez, és vitatható az Estivo Kft. 230 millió forintos követelése is, amelyet a III. kerületi, Bogdáni úti buszvégállomás használatáért érvényesítene 1996. január elsejéig visszamenőleg.
György István szerint az ingatlancserére vonatkozó szerződésre úgy mondtak igent a fővárosi képviselők, hogy annak előzményeit és körülményeit nem ismerték, ezért ezt a döntést mindenképpen felül kell vizsgálni.
Ami pedig Újbudát érinti, mármint a Kelenföldi Városközpont ügye, arról Kupper András azt mondta, csak úgy érvényesíthető a kerületiek érdeke, ha az ingatlan az önkormányzat tulajdonába kerül, mert a csereszerződés valószínűleg ingatlanspekulációhoz és nem valódi fejlesztéshez vezetne.
Ha a főváros a csereingatlanok köréből kivonná a városközpontot, a kerület máris élhetne az úgynevezett elővásárlási joggal és ebben az esetben az 526 millió forintot, amelyre felértékelték a területet, Újbuda megfizethetné. Kupper András szerint újabb dilemmát vethet fel az, ha ezt a vételi ajánlatot a főváros nem fogadja el: vajon nem értékelték-e alul a területet azért, hogy az mindenképpen beleférjen a buszvégállomás ellentételezésére szánt ingatlankörbe, és az Estivo Kft. tulajdonába kerüljön.
Balás Piri László szerint ez az ingatlan már most is, de a metró megépítése után többszörösen is, többet ér, jobban hasznosítható, mint a Bogdáni úti buszvégállomás. Minimum 60 ezer négyzetméter a beépíthető hasznos terület, hiszen az épületek magassága elérheti a 30 métert is. Tekintve, hogy a szabályozási terv számtalan lehetőséget ad a majdani beruházó kezébe, Balás Piri László szerint érdemes lenne ötletpályázattal kiválasztani a legjobb megoldást, amely elsősorban az itt élők érdekeinek felel meg a leginkább.
Mindenesetre a legutóbbi fővárosi közgyűlés óta felmerült kételyek és vélemények miatt Demszky Gábor főpolgármester a jogi és a pénzügyi ellenőrző bizottság együttes tanácskozását kezdeményezte, és döntésük alapján kerülhet újra a fővárosi képviselők elé az ügy. Nem egyértelmű tehát, hogy a főpolgármester a csereszerződést aláírja.
B.A. Újbuda Média (2008. 07. 16.)