Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
december 6. péntek, Miklós

Albertfalva

Ha Savoyai Albert ezt előre látta volna,akkor inkább krokodilokat telepített volna a mocsárba

A magyar gazdaság pályájának kiszámíthatóságát és növekedési potenciálját jelentős mértékben korlátozza, hogy olyan mértékű egyensúlytalanság jellemzi a gazdaságot, ami hosszabb távon nem fenntartható. A sérülékenység elsősorban abból fakad, hogy az elmúlt években tartósan magas maradt az államháztartási hiány és a fiskális politika jelentős mértékben letért a brüsszeli Európai Bizottságnak benyújtott konvergencia-programban vállalt pályáról - olvasható a Jelentés a Pénzügyi Stabilitásról című kiadványban, melyet a Magyar Nemzeti Bank most tett közzé. A jelenleg tárgyalás alatt álló költségvetési törvényjavaslat sem tartalmaz olyan intézkedéseket, amelyek mérsékelnék a magyar gazdaság sérülékenységét, a vállalt konvergencia-pályától való eltérés a jegybank szakértőinek értékelése szerint tovább nyílik

 

Korábban az euró 2010-ben történő bevezetésére vonatkozó kormányzati ígéret, és az ezzel együttjáró gyors fiskális konszolidáció egyfajta garanciát jelentett a befektetők számára, hogy a gazdaság rövid időn belül visszatér az egyensúlyi pályára. A tartósan magas államháztartási hiány két csatornán keresztül is növeli a magyar gazdaság sebezhetőségét. Egyrészt az euró régióba való belépés lehetősége egyre kevésbé képes alacsony szinten tartani a gazdaság finanszírozási költségét. Másrészt a magas államháztartási finanszírozási igény jelentős mértékű külső egyensúlytalanságot eredményez, így mind az államadósság, mind az egész gazdaság külső adóssága gyors ütemben nő.

 

A kockázatos struktúrában növekvő eladósodottság és az euró bevezetésével kapcsolatos bizonytalanság rontja az ország kockázati megítélését és csökkenti a gazdaság sokktűrő képességét. Ezen túlmenően a gazdaság jövőbeli pályájára vonatkozó megalapozott kép kialakítását az is nehezíti, hogy a külkereskedelmi és emiatt a fizetésimérleg adatok megbízhatósága megkérdőjeleződött, a nettó hibák és kihagyások egyenlege az elmúlt négy negyedévben elérte GDP 2.3 százalék.

 

A globális tőkepiacokat jellemző nagyfokú kockázati étvágy miatt azonban a hazai pénz- és tőkepiacokat a tartósan magas ikerdeficit ellenére viszonylagos stabilitás jellemezte az elmúlt időszakban. Ugyanakkor a gazdaság növekvő sérülékenysége miatt a korábbinál nagyobbnakítélik meg az MNB szakértői nemzetközi konjunkturális és finanszírozási környezet esetleges megváltozásának negatív hatásait.

 

A jegybank szakértőinek megítélése szerint a globális egyensúlytalanságok esetleges korrekciója és a magas, esetlegesen tovább növekvő olajár jelent olyan kockázati tényezőt, amely kedvezőtlenül érinti a nemzetközi konjunktúra alakulását. A globális konjunktúra alakulásában bekövetkező változás főbb kereskedelmi partnereink belső keresletének csökkenésén keresztül közvetve, illetve közvetlenül is érintheti Magyarországot, tartósan lassabb növekedést eredményezve.