A területi listán 5 pártra lehet szavazni: MSZP, Jobbik , LMP, MDF és Fidesz-KDNP.
Ez ilyen sorrendben van a szavazólapon.
Egyéni országgyűlési képviselőjelöltek:
A 15-ös választókerületben (Gellérthegy, Szentimreváros, Lágymányos) jelöltek:
LMP: Jávor Benedek
Jobbik: Dúró Dóra
MSZP: Szabó Vilmos
Fidesz-KDNP: dr. Rétvári Bence
A 16-os választókerületben (Albertfalva, Kelenföld) jelöltek:
LMP: Diószegi György
Jobbik: Szabó Gábor
MSZP: Molnár Gyula
Fidesz-KDNP: Dr.Simicskó István
A 17-es választókerület (Gazdagrét, Őrmező, Sasad, Sashegy, Kelenvölgy, "kis" Gellérthegy) jelöltjei:
LMP: dr.Bajomi Iván
Jobbik: Novák Előd
MSZP: Dr.Józsa István
Fidesz-KDNP: dr.Kupper András
A szavazás módja
Szavazni csak személyesen lehet.
A szavazatszámláló bizottság először megállapítja az Ön személyazonosságát és azt, hogy szerepel-e a névjegyzékben.
Ha a szavazásnak nincs akadálya, a szavazatszámláló bizottságtól megkapja a szavazólapokat és a borítékot.
A szavazólapokat az Ön jelenlétében lebélyegzik.
A szavazólapok átvételekor Önnek alá kell írnia a névjegyzéket.
A szavazásához szavazófülke áll rendelkezésére, amelyben kitöltheti a szavazólapokat.
Érvényesen szavazni csak egy egyéni választókerületi jelöltre és egy területi listára lehet, a jelölt neve, illetőleg a területi lista felett elhelyezett körbe tollal írt x vagy + jellel!
Egyéb megjelölés érvényes szavazatként nem vehető figyelembe.
Végezetül a szavazólapokat a borítékba kell helyeznie, és a borítékot a szavazatszámláló bizottság előtt az urnába kell dobnia.
Mikor vannak nyitva a szavazóhelyiségek?
A magyarországi szavazókörökben szavazni a szavazás (I. forduló: 2010. április 11-én, II. forduló: 2010. április 25-én) napján reggel 6 órától 19 óráig lehet.
Hogyan gyakorolhatja a választójogát az a választópolgár, aki nem tud olvasni, illetőleg, akit testi fogyatékossága vagy egyéb ok akadályoz a szavazásban?
Az a választópolgár, aki látássérült vagy nem tud olvasni, illetőleg akit testi fogyatékossága vagy egyéb ok akadályoz a szavazásban, a szavazókörben igénybe veheti más választópolgár - ennek hiányában a szavazatszámláló bizottság két tagjának együttes - segítségét.
Segítőit a szavazófülkébe is magával hívhatja.
Mely okmányokkal igazolhatja a választópolgár a személyazonosságát és lakóhelyét?
A szavazáskor az alábbi érvényes igazolványok alkalmasak a személyazonosság igazolására:
- a lakcímet tartalmazó régi típusú személyazonosító igazolvány (amennyiben tartalmazza az érvényes lakcímet) VAGY
- lakcímigazolvány ÉS személyazonosító igazolvány VAGY
- útlevél ÉS lakcímigazolvány VAGY
- 2001. január 1-jét követően kiállított vezetői engedély ÉS lakcímigazolvány
Lejárt érvényességű okmányokkal lehet-e szavazni?
A lejárt érvényességű okmányokkal rendelkezők nem szavazhatnak, őket a szavazatszámláló bizottság köteles visszautasítani.
Választásokkal kapcsolatban hol érdeklődhetnek a választópolgárok?
A polgármesteri hivatalokban, illetve a megyei közgyűlések hivatalaiban működő választási irodáknál. A választási irodák a választópolgárok tájékoztatása érdekében választási információs szolgálatot is működtetnek. (telefonszám: +361 372-4520) A választók tájékoztatása céljából Országos Választási Iroda külön Internetes weblapot (www.valasztas.hu) üzemeltet, továbbá Választási Információs Szolgálatot működtet.
Új szavazóhely Albertfalva egy részén
Azok a választópolgárok, akik a korábbi választásokon a Mezőkövesd utcai iskolában szavaztak, idén a Bükköny utcai óvodában adhatják le szavazatukat. A változás a 70-71-72-77-es szavazóköröket érinti (a választási értesítőn lehet ezt megnézni), a Fegyvernek, Kiskőre, Gyékényes, Vegyész utca környékén és a Sáfrány utca egy részén élőket érinti. Kérjük figyelmesen olvassák el a választási értesítőt, vagy érdeklődjenek a Választási Információs Szolgálatnál a +361 372-4520-as telefonszámon.
Mozgóurna
Azok a választópolgárok, akik betegségük, koruk miatt nem tudnak elmenni a szavazásra, a választás napján is kérhetik, hogy a választási bizottság tagjai a lakásukban felkeressék őket, és saját otthonukban szavazzanak.
Mit kell ehhez tenni?
A választás napján a kijelölt szavazóhelyre kell eljuttatni egy írásos(!) kérelmet, amely tartalmazza a kérelmező nevét, pontos lakcímét, születési idejét és nyilatkozatát arról, hogy mozgásában korlátozott, ezért választójogát mozgóurnás szavazással kívánja gyakorolni. Ezt a nyilatkozatot akár kézzel is meg lehet írni, és valamelyik családtaggal, szomszéddal, baráttal lehet elküldeni arra a szavazóhelyre, ahol eredetileg szavazni kellett volna. Ezután a szavazatszámláló bizottság két tagja felkeresi a nyilatkozót (természetesen a választás napján, este 7 óráig), aki így a saját lakásában tud szavazni.
Igazolással szavazás
Az a választópolgár, aki a lakcímétől eltérő helyen kíván szavazni, a lakcíme szerint illetékes helyi választási iroda vezetőjétől kapott igazolással szavazhat. A XI. kerületben igazolással szavazó választópolgárok a 19. számú szavazókörben adhatják le szavazatukat a Bocskai Úti Általános Iskolában (Budapest, 1113 Bocskai út 47-49.)