Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 22. szerda, Vince, Artúr

Szomszédolás: Budafok -Tétény kitűzi a székely zászlót a Városházára

Budapest XXII. kerületének Szabolcs Attila polgármester vezette önkormányzata és Németh Zoltán, a kerület országgyűlési képviselője szolidaritást vállal a székelyföldi településekkel szimbólumaik szabad használatáért folytatott küzdelmükben - közölte portálunkkal Budafok - Tétény önkormányzata.

Budafok-Tétény önkormányzatának vezetői február 5-én kitűzik a székelyek lobogóját. Az ünnepélyes esemény várhatóan 11.15 és 11.30 óra között kezdődik a Városháza előtti téren (1221 Budapest, Városház tér 11.). Az eseményen részt vesz Szabolcs Attila polgármester, Németh Zsolt a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, Németh Zoltán országgyűlési képviselő, Pozsgay Imre egyetemi tanár, valamint Bíró Zsolt az MPP országos elnöke, a Székely Nemzeti Tanács alelnöke, Lázár-Kiss Barna (RMDSZ), Budafok-Tétény testvérvárosának, Barótnak a polgármestere.

A meghívott vendégek között volt Maksa polgármestere, Bács-Benke László (EMNP), aki szívesen részt vett volna az ünnepségen, de éppen a községháza magyar feliratai miatt indított bírósági eljárás tárgyalásán vesz részt. "Nemcsak a nemzeti szolidaritás kötelez bennünket erre, hanem az is, hogy kerületünk egyik testvérvárosa, Barót, a Székelyföld szívében található" – jelentette ki Szabolcs Attila. Az önkormányzat felhívásában kimondja, hogy az Európai Unió alapvető értéke az identitás szabad vállalása.

A települések, a kistérségek, a régiók, és valamennyi európai nemzet polgárai egyaránt méltán büszkék történelmi hagyományaikra. A polgárok a hagyományaik ápolását számos formában gyakorolják, és ehhez zászlaikat, címerüket a legtermészetesebb formában használják. Az Európai Unióban nem lehet kérdés, hogy szabad-e egy régió szimbólumait a helyi közösségek falvai, városai polgármesteri hivatalának épületére kitűzni - hívják fel a figyelmet, hozzátéve: most azonban a székelyföldi önkormányzatok vezetőit pénzbírság fenyegeti, ha az ősi jelképeikből született lobogót kitűzik, ezért Budafok-Tétény arra biztatja a magyarországi településeket, hogy vállaljanak szolidaritást a székelyföldi polgármesterekkel és valamennyi erdélyi magyarral.

"Tűzze ki minél több önkormányzat polgármesteri hivatalára a székely zászlót! Érezzék a székelyföldi, erdélyi magyarok, nem csak a paragrafusokban él a nemzeti összetartozás!" - zárul a felhívás.

***Székely zászló - háttér***

A székely zászló a Székely Nemzeti Tanács hivatalos zászlója és lobogója, mely az egyetlen székely családból származó erdélyi fejedelem, Székely Mózes 1601-ből ismert névjeles zászlaja alapján égszínkék mezőben arany csíkkal készült, a névjegy helyett a székely szimbólumokkal Nap és Hold, a Nap csillagváltozata díszítve. Így a nyolcágú Nap-csillag a jelenlegi nyolc székely szék (Marosszék, Udvarhelyszék, Gyergyószék, Csíkszék, Miklósvár-Bardócszék,Sepsiszék, Kézdiszék, Orbaiszék) egységének a jelképe, a telőben levő Hold pedig a székelyek hitének és reményének, bizakodásának szimbóluma.

A székely történelmi szimbólumokat a Kónya Ádám által véglegesített lobogó és zászló tervezet szerinti aranysávos-kék formában 2004. január 17-én fogadta el a Székely Nemzeti Tanács. Azóta a székely zászló használata az egész Székelyföldön elterjedt. Elsők között 2008-ban Sepsiszentgyörgyön a polgári frakció kezdeményezéseként és adományaként az ősi szimbólumokat ötvöző lobogó a karácsonyi ünnepek alatt került az európai és a román zászló közé középületre. Gyergyócsomafalva Polgármesteri Hivatalán 2005 óta lobog a székely zászló.

A vita, perek - a konkrét ügy Kovászna megye román prefektusa, Codrin Munteanu - precedens értékű fenyegetéssel nyakon öntve - beperelte Uzon község polgármesteri hivatalát, amiért a település - egyébként számos más székelyföldi falu és város mellett - kitűzte hivatalára a székely lobogót. A pert Uzon elvesztette, így most a prefektus nagyjából 1000 eurónak megfelelő bírsággal fenyegeti a hivatalt. Erre válaszul Kovászna megye (a történelmi Háromszék, a helyiek így is nevezik) tanácsának elnöke, felszólította a polgármestereket, hogy mivel nem törvénysértő a székely zászló használata, nyugodtan tűzzék ki hivatalaik homlokzatára. A teljesen álságos vita azon folyik, hogy lehet-e Romániában egy "régió" zászlaját hivatalosan is használni. A lényeg persze, hogy a mostani balos román kormány erdélyi politikusai már a kampányban elővették " a magyar kártyát", azóta mindenbe belekötnek. A zászló, mint szimbólum a legjobb terepe a zavaros jogszabályokra történő hivatkozásnak. A legfontosabb: aggódnak a székelyek területi autonómiát kérő törekvései miatt.