Ellepte a szemét a tétényi fennsíkot. A környezetvédők ugyan a terület egy részét elbarikádozták, így a hulladék jelentős részétől az út melletti sávban szabadulnak meg, több kilométeres szakaszon.
„Több mint tíz éve megoldottuk, hogy a terület belsejébe nem lehet bevinni a szemetet. Le van sáncolva, sorompózva a terület. Nagyon ritka eset, hogy a terület belsejében szemetet találunk” – nyilatkozta Mészáros Péter, a Zöld Jövő Környezetvédő Egyesületének elnöke. Az út nyugati, keleti oldalát is lezárta a tulajdonos, az újbudai önkormányzat, ennek ellenére a több mint 11 hektáros területre továbbra is idehordják a kibelezett televíziókat, számítógépeket és az építkezési törmeléket.
A környék bekamerázása 25 millió forintba kerülne. „Bízom benne, hogy ha nyerünk, akkor ezt sokkal hatékonyabban tudjuk majd őrizni. Az önkormányzat közterület-felügyelete segít nekünk abban, hogy rendszeresen kijönnek ide és körülnéznek, illetve próbálják valamilyen szinten kontroll alá vonni a területet. De igazából erre sem lehet teljes mértékben támaszkodni” – fogalmazott Aszalós Péter, a XI. kerületi városüzemeltetési igazgatóság igazgatóhelyettese.
A terület ingatlanait több mint 120 család bérli, akik a rendszerváltás előtt a tanáccsal, majd az önkormányzattal szerződtek. A hobbikertek engedélyeit az önkormányzat 2006-ban visszavonta, azóta hajléktalanok költöztek be a romos épületekbe.
„Sajnálatos, hogy direkt módon fellépni az ilyen vétséget elkövetőkkel szemben a közterület-felügyelők nem tudnak. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem szólítják fel, nem hívják fel a figyelmüket, nem próbálják elrettenteni ettől a tevékenységtől. De olyan jogosítványuk nincsen, hogy ott maguk járjanak el a helyszínen” – szögezte le Karsay Ferenc, a XXII. kerületi önkormányzat alpolgármestere.
A kerületi önkormányzat hasznosítaná a területet, de addig ez nem lehetséges, amíg az egykori bérlők pereskednek a bérleti szerződések felmondása miatt.