A környezetpolitika nem csak a környezet védelem fogalmát foglalja magába, hanem a környezethasználat kultúráját is. Tiszta udvar, rendes ház - állt a régi időkben a házak falán. Az, hogy milyen környezetben élünk nagyban meghatározza életünk minőségét is, és ez nem csak a saját portánkra vonatkozik, hanem a közterületre is.
Budapest? - Természetesen... címmel tartottak fórumot november 20-án az Újbudai Liberális Klub rendezésében a Tető Galéria. A rendezvény meghívott vendége Kocsis László Főkert Zrt. Vezérigazgatója volt, beszélgetőpartnere pedig Hajdu László környezetvédelmi tanácsnok.
A környezetpolitika alatt a környezet használatát és a környezet állapotának megőrzését értjük, amibe bele tartozik saját környezetünk, viselkedésünk, tehát mi magunk is. Sok olyan környezeti tényező létezik, amelyet nem annak haszna miatt hozunk létre és gondozunk. A kiültetett növényeink például nemcsak oxigént termelnek, párásítanak, árnyékod adnak, de szépek is esztétikai élményt okoznak.
Tisztán és szépen jobb élni nekünk is, és másoknak is - ez a fajta gondolkodásmód sajnos nem tükröződik Budapest közterületein. A megoldás két tényezős. Egyrészt az egyes személyeken, tehát rajtunk múlik, másrészt a politikusokon.
Nézzünk először magunkba. A környezethasználat kultúrájának fogalmába egészen triviálisnak tűnő, ám a gyakorlatban annál fontosabb és látványosabb cselekedetek is bele tartoznak. Gondolok itt például arra hogy ha valaki nem dobja el otthon a csikket a nappalija közepére, akkor ezt ne tegye közterületen sem. vagy ha nem tűri el négylábú kedvence koszát a lakásában, akkor az utcán se kelljen senkinek találkozni azzal.
A második tényező pedig a politikai vezetés kezében van. A költségvetéssel foglalkozó szakemberek lássák be hogy a közterek üzemeltetése sokkal nagyobb figyelmet érdemel, hisz ez alapvetően meghatározza a kerületben élők életminőségét nem beszélve a terület idegenforgalmi értékéről - véli a Zrt vezérigazgatója.
HÁEN - Újbuda TV (2007. 11. 23.)