A fejlesztés, építés és üzemeltetés hatalmas kaland volt a szerencsés résztvevők számára. Családi napunkon Dömölki Bálint, Kovács Győző és Vasvári György, a kutatócsoport legendás munkatársai mesélnek az első magyar számítógép tanulságos történetéről. Megtudhatjuk, hogyan született a szovjet tervek nyomán egy hamisítatlanul magyar számítógép, hogyan működött ez a berendezés, milyen meglepő feladatokra használták, s milyen volt a mindennapi élet az ország első számítóközpontjában.
A szakmai tárlatvezetés fókuszába most az 1950-es évek második felét, s az 1960-as éveket helyeztük. Az M-3 részegységei mellett más felbecsülhetetlen értékű ritkaságok is bemutatkoznak. A Tanulmánytár teljes állapotában mutatja be a magyar informatika egyik legelső, unikális berendezését, Kozma László műegyetemi professzor jelfogós számítógépét (MESz-1), mely az első elektromechanikus számítógép volt az országban. Működés közben figyelhető meg az első magyar "műállat", a szegedi Katicabogár rekonstrukciója.
Az eseményre 2009. május 9.-én, szombaton kerül sor.
Program:
11.00-11.30: Vasvári György: Házasságkötés a számítástechnikával
11.30-12.00: Dömölki Bálint: Egy számítógép életre keltése
12.00-12.30: Kovács Győző: Az M-3-mal indult Magyarországon az információs társadalom
12.30-tól Kerekasztal beszélgetés, a vendégként megjelenő úttörő informatikusok bevonásával, ahol a látogatók is feltehetik kérdéseiket a meghívott előadóknak
A délután folyamán:
Szakmai tárlatvezetés a Tanulmánytár számítástechnikai kiállítás-részében
11.00-16.00 között:
Számítógépes játékok kicsiknek és nagyoknak.
Olvasósarok korabeli számítástechnikai szakirodalommal, gépkönyvekkel.
Alkotóműhely, melynek során pixeles képeket készítünk műanyag, vasalható gyöngyből.
Helyszín:
Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Tanulmánytára
1117 Budapest, Prielle Kornélia u. 10.
Tel.: 204-4092; Fax: 204-4088
www.omm.hu, marta@ommuzeum.ehc.hu