Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 9. csütörtök, Marcell

Lakner Bácsi társulata Újbudán

Lakner Bácsi társulata Újbudán

A 20. század elején indult hódító útjára Lakner Artúr gyermekszínháza, amelynek a felújított változata mindig új produkcióval kápráztatja el fiatal közönségét a Fővárosi Művelődési Házban. A társulat történetéről mesélt az Újbuda TV-ben Aczél András, a színház jelenlegi igazgatója, aki a felvételre magával hozta két éves kislányát, valamint feleségét, Rőser Orsolya operaénekesnőt, aki a közelmúltban nyerte meg a Nemzetközi Simándy József Énekversenyt. A műsort június 30-ig tekinthetik meg a televízióban. 
A gyermekszínház története az 1920-as évekre nyúlik vissza. Lakner Artúr, a mozigépészből lett író, műfordító, mozi és színidirektor ekkor ébredt rá, hogy a gyermekek személyiségfejlődésére milyen rossz hatással vannak azok a filmek és színházi előadások, melyeket nekik szánnak a felnőttek. Ne a harc, a kegyetlenség, az erőszak legyen a modell számukra, nem ijesztő rémtörténetekre, hanem saját életükből vett epizódok, események bemutatására van szükségük, a szeretet, a barátság és az önzetlenség fogalmainak jegyében. 

Lakner Bácsi ilyen meséket írt és adott elő ifjú társulatával a vasárnaponként hozzá látogató gyerekeknek. Eleinte kis konferanszokat rögtönzött az általa vezetett Capitol mozi színpadán, maga mellé véve akkor három éves kislányát, Noémit. Ő lett Lakner Bácsi Kisinasa, és mint ilyen, 11 évesen minden idők legfiatalabb nyugdíjas színésze. A párbeszédekből előbb jelenetek, később színdarabok lettek. 
Lakner Artúr megírta, bemutatta és filmre vitte minden idők legsikeresebb magyar ifjúsági regényét, az Édes mostohát. Az ő kezei alól indult többek között Ruttkai Éva, Iván és Ottó, Kishegyi Árpád, Lakatos Gabriella, Örkényi Éva, Ferrari Violetta, és még nagyon sokan mások. Soha nem akart színészeket nevelni, csak boldog, mosolygó-szemű gyermekeket látni maga körül. 
Társulatának állandó otthona sosem lehetett, de büszkén fogadta be a Vígszínház, a Vidám Színpad, a Fővárosi Operettszínház és a Goldmark terem. Gyermekszínházát 1944-ben elsodorta a háború, őt magát pedig egy Auschwitzba tartó halálvonat vitte el. Utoljára a kecskeméti gyűjtőpályaudvaron látták: gyerekeknek játszott a sínek mellett, "beszállásra" várva. 

A felszabadulás után nagyobbik leánya, Lívia összegyűjtötte az egykori gyermekszínészeket, és újakat toborozva melléjük újra játszani kezdett. Bemutatta többek közt a Pál utcai fiúkat és továbbvitte az Édes mostohát. Ebből a csapatból került ki a Valahol Európában című legendás Radványi Géza film gyermekszereplőinek legjava, köztük Rónai András, Kalmár Tibor és Harkányi Endre. 
1948-ban kultúrpolitikai okokból megvonták a játékengedélyt Lakner Líviától, aki egészen az 1980-as évekig titokban próbálta életben tartani a Gyermekszínházat. Otthonában tanított be kisebb jeleneteket, dalokat és különböző műsorokban léptette fel tanítványait. 
1984-ben, Lakner Artúr születésének kilencvenedik évfordulóján megjelent ismét az Édes mostoha. A könyvet napok alatt elkapkodták, a filmet újra levetítették, és a művet bemutatta - Kalmár Tibor rendezésében - a Gutenberg Művelődési Otthon Napsugár Gyermekszínpada. 1990-ben megalakult a Lakner Gyermekszínész-képző Tanoda, Lakner Lívia vezetésével. Ábel Anita, Somlai Edina, Garaguly István, Csondor Kata, Dögei Éva, vagy Vass Gábor ma is büszkén tartják magukat Lakner Bácsi kései tanítványainak. 
Lakner Lívia 1998-ban bekövetkezett halálával minden megváltozott. 

A Művelődési Ház vezetője eltért azoktól az erkölcsi és művészeti alapoktól, melyeket a lakneri hagyományok megköveteltek, ezért Aczél András, Lakner Lívia szellemi örököse - maga is Lakner-leszármazott - néhány munkatársával együtt kivált a Napsugár Gyermekszínpadból. Az egykori Kisinas, Lakner Noémi 2000. telén alapítványt tett, az így létrejött Lakner Bácsi Alapítvány egyik első intézkedéseként újraalapította - eredeti nevén - Lakner Bácsi Gyermekszínházát. 
A Gyermekszínház ma tanoda formájában működik, tagjai rendszeresen lépnek fel különböző jótékonysági rendezvényeken, állami műsorokban, színházi gálákon, egyebek közt a Budapesti Operettszínház és az Új Színház színpadán. Többen szerepet kaptak az Operettszínház Mária főhadnagy, Csárdáskirálynő, Elisabeth, Mozart!, illetve Szépség és a Szörnyeteg előadásaiban, de játszanak "Lakner-gyerekek" a Nemzeti Színházban, a Radnóti Színházban és a Budapesti Kamaraszínházban is. 

A társulat 2004. nyarán a Petőfi Musical Stúdióval közösen mutatta be a Városmajori Szabadtéri Színpadon Dés László-Nemes István-Böhm György-Korcsmáros György-Horváth Péter: Valahol Európában című musicaljét, melyet 2005. júliusában és augusztusában újabb teltházas előadások követtek. 2005. július 9-10-én végre újra önálló produkcióval jelentkezett a Gyermekszínház, Fehér Klára: Mi, szemüvegesek című ifjúsági regényéből készült suli-musicalt vitte színre. 
Lakner Bácsi Gyermekszínháza mégsem színészeket képez, hanem - személyiségfejlesztő programja keretében - a kultúrára, a nemzeti értékekre nyitott, művelt, fogékony felnőtteket kíván nevelni.

Gigi - Újbuda TV (2008. 06. 24.)