A fő kérdés az, hogy valóban devizában felvett hiteleket közvetített-e a bankrendszer, vagy azok forint hitelek voltak, amelyek a svájci frank, az euró vagy éppen a japán jen árfolyammozgását követték. Amennyiben az utóbbi az igaz, egy esetleges hitel-újraszámítás kapcsán kiderülhet, hogy az eddig rossz adósnak számító ügyfél, tulajdonképpen nem is az.
A bankoknak 2011 áprilisától van lehetőségük újra árverési javaslatokkal előállni. Azóta csak a téli hónapokra korlátozódik a kilakoltatási moratórium. Soltész Miklós szociális államtitkár az MTVA-nak elmondta, hogy hosszú távon fenntarthatatlan a kilakoltatási moratórium. Egyúttal arra szólította fel az önkormányzatokat, hogy ők is tegyenek meg mindent a bajba került devizahitelesek megsegítésében.
- Az önkormányzatnak korábban volt egy nagyon jó konstrukciója azzal kapcsolatban, hogy azok a devizahitelesek, akik komoly fizetési hátralékba kerültek és megfeleltek az önkormányzati rendeletben megfogalmazottaknak, azoktól az önkormányzat visszavásárolta a lakását, és mint bérlők benne maradhattak az ingatlanjaikban. Erre az önkormányzat az elmúlt években több, mint kétszáz millió forintot költött. Több tucat ilyen lakást vásárolt vissza. Ezeknek a családoknak szerencsére ezzel hosszú távon megoldódott a lakhatási problémája. Erre jelenleg már nincs mód, de az önkormányzat dolgozik azon, hogy a kormányzati intézkedésekkel összhangban újraalkossa rendeletét és saját szociális ellátó rendszerét - mondta el Molnár László alpolgármester.
A bankokkal való tárgyalás során kvóták kerültek felállításra. Ami azt jelenti, hogy nem indulhat meg egyszerre az adósok kilakoltatása. Idén egy negyed évre vonatkozóan az érintett lakásállomány maximum 4 százalékát adhatják át végrehajtóknak.