Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
május 3. péntek, Tímea, Irma

Éheztetés helyett élelmezést!

Minimális empátiával is belátható, hogy a gyermek megszületése és egészséges testi-szellemi fejlődése a jelenlegi demográfiai helyzetben, és a szegénység jelenlegi szintjén kiemelt nemzeti ügy.

Tudjuk, hogy a probléma rendkívül szerteágazó, megoldása nem ötletek ad hoc megvalósítása lehet, hanem átfogó és átgondolt intézkedési rendszer. Ennek egyik legfontosabb része nyilván a családi adózás valamely formája, vagy más, a születések számát növelő állami intézkedés. Kevés a bölcsőde és az óvoda is - holott amellett, hogy ezekre a szolgáltatásokra szükség lenne, az alakuló vállalkozások új munkahelyeket teremthetnének.

Átgondolt támogatásuk - pl. a megnyitáshoz szükséges építőipari beruházás felvállalása révén - kiválthatna más, improduktív költségvetési terheket. Egy-egy gyermekét otthon nevelő anya további néhány gyermek felügyeletét is vállalhatná napi 4 vagy akár 8 órában. Ez a megoldás nyilván az anyagilag jobban álló szülői közösségek "kaláka" mozgalma lehet, de talán mégsem lebecsülendő és támogatandó alternatív megoldási forma.

Attól kezdve, hogy a gyermek bejutott a bölcsődébe vagy az óvodába, hosszú ideig, egészen tanulmányi befejezéséig napközbeni étkezésre van szüksége, melynek színvonala ezért alapvető jelentőségű az egészséges fejlődés szempontjából. Tudjuk, hogy a helyi önkormányzatok jelentős összegekkel járulnak hozzá az óvodai és iskolai étkeztetéshez. Ugyanakkor a szülők számára is egyre nagyobb anyagi tehertétel a családra eső költségek megfizetése. Fontos tehát a család szociális helyzetének megfelelő állami-önkormányzati étkezési támogatás fenntartása. De legalább ilyen fontos annak biztosítása, hogy mindezen állami-szülői erőfeszítés fejében a gyermek valóban megkapja a korának megfelelő olyan étkeztetést, amely táplálkozásbiológiai igényeinek eleget tesz, testi és szellemi fejlődését elősegíti.

Az állami szerepvállalás 1989 előtt teljes volt ezen a téren, mert - legalábbis Budapesten - egy speciális szakvállalat látta el a gyermekétkeztetést. Az 1980-as években a Gyermekélelmezési Vállalat napi 200.000 gyermek élelmezéséről gondoskodott. Ma mi a helyzet? Általános az a megoldás, hogy az önkormányzatok a feladatot hosszú távra előre megkötött szerződések alapján profitorientált cégekre bízták. A gyermekétkeztetés azonban nagyon alkalmas terep a "trükközésre", melynek sok haszonélvezője lehet, de vesztesei egyértelműen a gyerekek és a szülők - különösen lelkiismeretes szakmai kontroll hiányában.

Az állapotokat jól illusztrálja, hogy a XI. kerületi szülők most ismételten megkeresték a Civil Összefogás Fórumot, kérve a segítséget a romló színvonalú szolgáltatás miatt. A megoldás két irányú lehet: - hosszabb távon az óvodai és iskolai gyermekétkeztetés fokozatos visszavétele nonprofit önkormányzati ellátásba; - de mindaddig, amíg ez meg nem történik, a jelenlegi szolgáltatókkal fennálló szerződések tudatos és szigorú felülvizsgálata, a magas színvonalú teljesítés megkövetelése, indokolt esetben a szerződések azonnal módosítása vagy megszüntetése. Az idő éppen alkalmas erre az átvizsgálásra, hiszen vége a tanévnek, és szeptemberig van lehetőség érdemi lépéseket tenni.

A felülvizsgálat célja annak megkövetelése, hogy a szolgáltató számoljon el a forintnormák felhasználásával, továbbá tegye lehetővé a táplálkozásbiológiai összetevők megfelelőségének ellenőrzését az erre szolgáló kimutatás folyamatos vezetése és bemutatása révén. Az élelmiszer alapanyagok beszerzésének forrását és árait úgy dokumentálja, hogy nyomon követhető legyen, vajon a legoptimálisabb módon valósult-e meg normák felhasználása. Az érintett szülők, nagyszülők, felelősséget érző civil polgárok pedig gyerekeink érdekében kezdjék meg gyakorlati oldalról az átfogó és folyamatos ellenőrzést! Ilyen módon meggyőződhetünk róla, vajon az étkeztetésre fordított adóforintjaink ténylegesen gyerekeink javát szolgálják-e? A főváros XI. kerülete sem vonhatja ki magát a gyermekétkeztetéssel kapcsolatos eddigi gyakorlat átvizsgálása alól. Tisztázni kell, mit tett és mit tehet még a kerület vezetése az ellenőrzés és a szolgáltatások minőségének javítása érdekében!

A Civil Összefogás Fórum kéri és várja a szülői munkaközösségek fentiekkel kapcsolatos véleményét és segítségüket abban, hogy közösen elérjük a gyermekétkeztetés színvonalának érdemi javulását. Budapest 2010. június 10.