Ezt jogszabály írja elő, ahogy azt is, hogy a földterületeket a használóiknak olyan állapotban kell tartaniuk, hogy ott a növény virágai ne fejlődhessenek ki később sem. Ez folyamatos kaszálást jelent június végétől az első fagyokig - hívja fel a figyelmet sajtóközleményében az agrárkamara.
Az ellenőrzésről nem kötelező a hely használóját, tulajdonosát előre értesíteni, és véletlenszerű helyszíni szemlékre sem kell feltétlenül számítani. A korábbi adatokat és friss műholdas felvételeket felhasználva a Földmérési és Távközlési Intézet ugyanis egy parlagfű-veszélyeztetettségi térképet készít.
Az elhanyagolt területeket a szemlézők jelentik be a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalnak, amely elrendelheti a közérdekű kényszerkaszálást. Erről sem kell értesíteni az adott terület gazdáját. Adott esetben bírságot is kell fizetnie a gazdának, ezt a gyomosodás mértékétől és a terület nagyságától függően 15 ezer és 5 millió forint között állapítja meg a hivatal. A gondatlan gazdának a kényszerkaszálás költségeit is ki kell fizetnie.
A kaszálást azonban a bel- és árvíz sok helyen lehetetlenné teszi, ezért az agrárszakmai szervezetek összefogva kérték a szaktárcát, hogy a vis maior helyzetnek megfelelően járjon el a parlagfű elleni védekezést illetően is.