Január elsejéig a honosítást kérelmezőknek még hosszú tortúrán kellett átesniük, amely alól a határon túli magyarok sem képeztek kivételt. A kötelező alkotmányos alapismeretek vizsgán például olyan kérdésekre kell válaszolniuk, mint a "Sorolja fel az állampolgári jogok generációit, illetve az Európai Tanács főbb célkitűzéseit" Az újévvel hatályát vesztett szabályok ráadásul egy kalap alá vették a magyarként, és az idegen nemzetiségűként született személyeket.
Eddig az nyújthatott be kérelmet, aki már bevándorlóként, menekültként vagy tartózkodási engedéllyel folyamatosan Magyarországon lakott, büntetlen előéletű, lakhatása és megélhetése biztosított, továbbá igazolja, hogy alkotmányos ismeretekből eredményes vizsgát tett. A külföldiek nyolcévi permanens magyarországi tartózkodás után kérhették a honosítási kérelmet. Engedmény járt azonban annak, aki egy magyar állampolgárral legalább három éve él házasságban, vagy kiskorú gyermeke magyar állampolgár. Ezekben az esetekben az igénylő már háromévi folyamatos itt lakás esetén kérhette a kedvezményes honosítást.
A magyar nemzetiségű kérelmezőnek eddig is egyszerűbb volt állampolgárságot szerezni, de a folyamat így is másfél-két évig húzódott el. A Fidesz�KDNP országgyűlési frakciószövetség kezdeményezésére tavaly új, egyszerűsített honosítási törvény született. A mostantól alkalmazandó jogszabály értelmében magyar állampolgárságot azok az emberek vagy leszármazottaik kérhetnek, akik 1920 előtt vagy 1938 és 1945 között magyar állampolgárok voltak, beszélnek magyarul, és büntetlen előéletűek.
A törvény az eddigitől eltérően a határon túli magyaroknak nem szabja meg az állampolgárság megszerzésének feltételéül a bejelentett magyarországi lakóhelyet, a magyarországi lakhatás és megélhetés igazolását, és az alkotmányos alapismeretek vizsgát. Az egyszerűsítésnek hála az ügyintézés határideje akár három hónapra is lecsökkenhet. Az eljárást mostantól nemcsak a külképviseleteken, az anyakönyvvezetőknél, és a bevándorlási hivatalnál lehet kezdeményezni, hanem a kormányablakokban is. A kormány az első évben 250-400 ezer kérelmezővel számol.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |