A Patrióták a gazdaságért és közjóért Egyesület megalakulása óta a magyar gazdaság felemelkedéséért és azért a közjóért küzd, melyet a politikai pártok is rendre számon kérnek egymástól. A szervezet szerint a jelenlegi helyzetben a civil társadalomnak lehet a legnagyobb változtató ereje, hiszen mára egyre többen látják be, életük jobbítását nem várhatják pusztán a politikusoktól. A Patrióták szerint az embereket fel kell rázni, és figyelmeztetni a közvetlen demokrácia adta lehetőségekre, melyek segítségével parlamenti civil képviseletet és akár egy új alkotmányt is tető alá hozhatnak, mégpedig olyan pontokkal, mint a képviselők visszahívhatósága. Minderről a Budai Klub Galéria közéleti estjének legutóbbi vendége, az egyesület elnöke, Csizmadia László beszélt. A képviseleti demokrácia működőképes rendszer, amit néha a közvetlen demokrácia eszközével korrigálhatunk, ellenőrizhetünk - mondta Csizmadia. Egyik a másik nélkül nem szül jó dolgokat.
A mai magyar közélet demokratikus fejlődésének akadályát azonban az új alkotmány hiánya jelenti. A társadalmi elitnek, amely - tisztelet a kivételnek - nem gyakorolja elégségesen értelmiségi feladatát, össze kell fognia a civilekkel, hogy orvosolják az alkotmányos rend fogyatékosságait. A római politikában is feltették annak idején a kérdést: "ki felügyeli az őrzőket?" Mi úgy gondoljuk, hogy a negyedik erő, a civil erő tölti majd be ezt a posztot - tette hozzá Csizmadia László.
A civil erő azt szeretné, hogy az Európa több országában is jól működő kétkamarás parlament jöjjön létre, amely tisztes egyensúlyi helyzetet teremtene. A felsőházban foglalhatnának helyet a szakszervezetek, egyházak, kamarák, önkormányzatok, közjogi és civil szervezetek.