Lakótelepi lakásomba hirtelen belehasított a közeli szirénák hangja. Kimentem az erkélyre, hogy ijedtségemet csillapítsam a történtek megismerésével. A szemközti lakótelepi ház negyedik emeletének egyik helyiségéből, melynek ablaküvegei már kitörtek, széles koromfekete füstfelhő hömpölygött felfelé és ki a szabadba. A lakásból félelmetes üvöltő, sikító női hang hallatszott.
A beavatkozó tűzoltókat már láttam a lakásban, - első az életmentés -, így tudtam, hogy ott van már az első segítség, az azonnali beavatkozó egység. Láttam, érkezik a többi tűzoltó autó is vijjogva, szirénázva, kék lámpával. Megnyugodtam, hogy rövidesen neki kezdenek a lakásban keletkező tűzfészek eloltásához, talán addig nem lobban be a többi panellakás. A tűzoltó autókkal egy időben befutott két mentőautó, két rendőrautó is, szirénájuk hangjától a levegő isrezonált. Ám a többi közelgő tűzoltó- és mentőkocsi valahogy nem jött közelebb a füstfelhős lakás felé. Mi lesz már?! Gyerünk! Gyerünk! Nehogy robbanás is legyen! Vajon a lakásban van valaki, akin azonnal segíteni kell? Mi a csudát totojáznak már?! Miért nem mozdulnak tovább?!... Nem értettem, miért áll a pillanat...
A tűzoltóautókból tűzoltók pattantak ki, a mentőből fehér ruhás személyzet futott a füstös lakás felé. A tűzoltók közül vagy öten a parkoló személyautókat egyenként körbefogták, és hórukk vezényszóra néhány centit odébb tették. Legalább 4-5 autóval meg kellett birkózniuk, amíg a tűzoltásra érkezett tűzoltókocsik és az emberi életet mentő autó kellő közelségbe érhetett. A locsolótömlő is előkerült, egy tűzoltó a szabadtéri, közterületen lévő tűzcsapot is megtalálta. Most már mindenki tette a dolgát.
Elgondolkodtam: az a néhány perc, amíg a tűzoltók a parkoló autóktól szabaddá tették a vészhelyzetre szükséges felvonulási útvonalat, hozzáférhetővé vált a tűzoltásra ott lévő tűzcsap, a mentősök gyors beavatkozási lehetőségét késleltette, ami a segítségre szoruló ember számára óráknak is tűnhet. Ha emberéletet kell menteni vagy nagyobb katasztrófahelyzetet megelőzni, minden másodperc fontos!
Érthető, hogy az autótulajdonos szereti a lakásából szemmel tartani autóját, még ha van is riasztója. A közterület-felügyelők rendszeresen tapasztalják, hogy a "Mindkét irányból behajtani tilos, kivéve célforgalom" közúti közlekedési jelzőtáblák ellenére a lakók rendszeresen ott parkolnak autóikkal. Időnként kinéznek, ha mindent rendben találnak, akkor nyugodtak. Vajon gondolnak-e arra, hogy a lakótelepi lakások mögötti közterületek szabályozottsága, a kialakított közúti közlekedési rend nem ok nélküli?
A lakótelepi lakások körül kihelyezett "Mindkét irányból behajtani tilos" közúti jelzőtáblák és a "Kivéve célforgalom" kiegészítő táblák valójában a vészhelyzetben szükséges bekötőutak, valamint a közterületen lévő tűzcsapok hozzáférhetőségét, szabad, akadálymentes használatának célját szolgálják. Azt a célt, hogy ha szükséges, a tűzoltók, mentősök, rendőrök, közterület-felügyelők, egyéb segítők, a közösségekért tevékenykedők gyorsan, akadálytalanul a szükséges helyre érkezhessenek, és mielőbb megkezdjék beavatkozó, életmentő tevékenységüket.
Tisztelt lakótelepi autótulajdonos! Gondoljon ön is a mindennapok biztonságára, a szabályos parkolásra, a tűzcsapok hozzáférhetőségére jövőbeni parkolásakor, és kérje erre autóstársát is. Köszönjük.
Amennyiben észrevétele vagy kérdése van a témával kapcsolatban, kérjük, hívja a Fővárosi Közterület-felügyelet ingyenesen hívható 06-80-220-220-as vagy 06- 80-330-330-as zöldszámát.
Fővárosi Közterület-felügyelet, Bűnmegelőzési Osztály (2008. 04. 16.)