A fűtéskorszerűsítésre eddig is volt mód - kezdte tájékoztatóját Balog Róbert, a Főtáv Zrt. szóvivője - ám ezzel a lehetőséggel eddig kevesen éltek. A probléma gyökere, hogy a lakók nem tudják egyénileg szabályozni, milyen meleg legyen a lakásokban, ez pedig magas költségeket eredményez. A helyzet megoldására hoztuk létre az Öko-Programot, amely a rendszer korszerűsítésével, egy termosztatikus szabályozást vezetne be a távhőszolgáltatásban - magyarázza a szóvivő.
Ez egy általánosan 18 és 24 C fok között állítható szabályozó egység felszerelését jelenti, melynek határértékeiről a lakóközösség dönt. Választható opcióként pedig költségosztó eszköz is igényelhető, amely az adott lakás egyéni fogyasztását méri, ez tehát lehetővé teszi, hogy az ügyfél csak annyit fizessen, amennyit valóban fogyasztott.
A lakók ezzel a szabályozással átlagosan 15%-kal tudják mérsékelni a fűtés költségét. A rendszer korszerűsítése lakásonként 150 ezer forintba kerül, amely az 54 ezer forintos szociális támogatás igénylése mellett is 96 ezer forintos önrészt jelent.
Mivel azonban ez túl nagy terhet róna a fogyasztókra, a Főtáv az ÖkoPlusz program keretében egy komplex részletfizetési konstrukciót dolgozott ki, hogy minél több ügyfél számára váljon elérhetővé lakásának fűtéskorszerűsítése. A program nagy előnye az is, hogy a fizetendő részletek az átalakításból származó megtakarításból és a 10%-os alapdíjkedvezményből fedezhetők lennének.
A Főtáv ugyanis a programban résztvevőknek ilyen kényelmi szolgáltatásokat is biztosít. A lakók egyösszegű befizetés nélkül jutnak hozzá a teljes átalakításhoz, emellett pedig a közös képviselőknek sem kell bajlódniuk a pályázatokkal, versenytárgyalásokkal és a projektmenedzseléssel, hiszen mindezt a Főtáv végzi el.
Balog Róbert a távfűtés státuszáról szólva elmondta, az elmúlt évek nem megérdemelt rossz hírnevet szereztek a távhőszolgáltatásnak. Számos Nyugat -európai példa bizonyítja ugyanis, hogy a villamos energia termelés közben keletkező hővel fűteni nemcsak környezetbarát, de az ország számára költséghatékony megoldás is.
Sajnos a hazai erőmű a '60-as évek műszaki színvonalán működik, ezzel együtt pedig - tette hozzá a szóvivő - a rendszer gazdasági hasznát a magyar lakosság nem élvezheti kellőképpen, a helyzeten tehát változtatni kell. Ennek egyetlen lehetséges útja a távfűtés egységárának csökkentése, amit a Főtáv a működési költségek csökkentésével már meg is kezdett, ez azonban még mindig kevés.
A vállalat szerint Nyugat-európai mintára ÁFA csökkentéssel vagy az árak mérséklésével a kormány is léphetne az ügyben. Ha mindez megvalósulna, a gáz és a távhő ára egy szintre kerülhetne, ebből az összehasonlításból pedig biztonságos, kényelmes és környezetbarát tulajdonságaival a távhő kerülne ki győztesen.
T. D. - ÚjbudaTV (2008. 03. 13.)