Kerületünk

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 26. kedd, Virág

A Föld Napja, avagy mentsük meg élőhelyünket

Legyen minden nap a Föld Napja!

1970. április 22-én Denis Hayes amerikai egyetemi hallgató mozgalmat indított el a Föld védelmében. Azóta a diákból az alternatív energiaforrások világhírű szakértője lett. Az első Föld Napján mintegy 25 millió amerikai vett részt, hogy felhívja a figyelmet bolygónk romló környezeti állapotára, illetve tiltakozzon a vizeket szennyező hulladéklerakók, a levegőt egyre súlyosabban szennyező közúti közlekedés, a fajok kiirtása, a természetes élőhelyek eltűnése ellen.

Az egész világra kiterjedt mozgalom célja, hogy különböző akciókkal hívják fel a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.

Az országokon átívelő programok mellett azonban ugyanolyan fontosak - ha nem fontosabbak - a lokális akciók és kezdeményezések. Bolygónk napján az újbudaiak sem voltak restek. Az önkormányzat és a Újbudai Pedagógiai Intézet szervezésében egész napos programsorozatot rendeztek a kerületi iskolások számára.

A Föld Napja már kora reggel elkezdődött a Feneketlen tó mellett, ahol egy dinamikus reggeli tornával melegített be a több száz kerületi általános és középiskolás diák. A torna előtt Molnár Gyula polgármester köszöntötte a fiatalokat, és arra figyelmeztetett, ne csak ezen a napon figyeljünk oda környezetünkre, hanem minden nap úgy éljünk, hogy azzal ne károsítsuk Földünk egészségét.

A 600 tanulót megmozgató rendezvénysorozat második állomása a TIT Stúdió volt, ahol felállították a "Jókívánságok fáját", amelyen minden kerületi óvodából érkezett egy szalag az adott intézmény által legfontosabbnak tartott kívánsággal.

A tanulók másik csapata eközben már a Gellérthegyről startolt, hogy megmérkőzzenek a tájfutóverseny dobogós helyezéseiért. A fa felavatásakor Bács Márton alpolgármester megjegyezte, sokáig természetesnek vettük a minket körülvevő környezet szépségét és annak jól működő rendszerét, és sajnos csak mostanában kezdtük felismerni, hogy azt vigyázni és védeni kell, hogy még sokáig élvezhessük Földünk adottságait.

Gyurcsó Gyuláné az Újbudai Pedagógiai Intézet vezetője elmondta, a nap nemcsak a figyelmeztetésekről szól. Ahhoz, hogy a gyerekek önszántukból vigyázzanak a környezetükre, előbb meg kell ismerniük annak szépségeit és működését, hogy felnőttkorukban így magától értetődő legyen a környezettudatos viselkedés.

Ennek szellemében a Feneketlen-tó mellett és a TIT Stúdióban víz, föld és levegőtisztasági méréseket végezhettek, állat, -és növényismereti feladatokat oldhattak meg, de megismerhették a tó élővilágát is. A Magyar Madártani Egyesület vezetésével a diákok a madárgyűrűzés fortélyait leshették el, de a programok között szerepelt a lovaglás és állatsimogatás is.

T. D. - Újbuda TV (2008. 04. 24.)