Hogy hol volt ez az idill?
Székesfehérváron, a Hetedhét játékmúzeumban. A belvárosban, a frissen felújított Hiemer házban nyílt meg ez a mesevilág.
Moskovszky Éva és Édesanyja 70 év alatt összegyűjtött XVIII.-XIX. századi polgári játékait láthatjuk különleges kiállításban. Nem tematikusan, hanem életképeket jelenítenek meg a kicsi szobák, házak. Van nappali és gyerekszoba, kalaposműhely és betegszoba, van egy konyha, ahol kiszaggatva áll a tepsiben a süti, mellette pedig a másikban már készül a sparhelten az ebéd. De hogy a fiuknak is legyen külön érdekesség, terepasztal - természetesen működő vonattal - sőt egy tengeri csata helyszíne is megelevenedik. Külön egy vitrinben apró karlsbadi porcelán étkészletek, evőeszközök. De nem hiányoznak a szobák-konyhák sarkában játszó kutyusok, cicák sem.
Ezen a helyen nem igaz a múzeumi mondás, hogy „mindent a szemnek. . . ”, mert itt egyes vitrinek alatt hozzájuk kapcsolódó „eszközök” vannak kihúzható fiókokban. Így - aki akarja -, részesévé válhat a látottaknak. Külön sarok várja a régi társasjátékot szeretőket egy kis játékra.
Hogy még teljesebb legyen a mesevilág, egy állandó Réber László kiállítás is része a múzeumnak - hisz a meseillusztráció is része a gyerekvilágnak. . .
Ennyit a látottakról - a hallottakat nehezebb visszaadni.
Két fiatal anyukát hallottam, akik négy kicsi gyerekkel nézelődtek: "nézd, pont ilyen volt. . . ", "mutasd, tényleg" "neked is volt?". "Anyu, mi ez?" "Figyelj, nézz bele, és forgasd. . . " "Ugye milyen szép? Úgy hívják, hogy kaleidoszkóp"
Egy nyugdíjas csoport: "nahát, pont ilyen volt" "nézd . . . , nézd ezt itt?", "jé, emlékszel, . . . hogy is hívták?" "nem ez a laterna magica?"
Külön élmény volt a látogatókat figyelni. . .
Most, hogy lassan jönnek az esős, őszi hétvégék, kívánom, hogy mind többen legyenek részesei - ha tehetik, több generáció együtt! - ennek a különleges élménynek.
A kellemes délelőtt hangulatát igyekezett megosztani Önökkel: